به گزارش افکارنیوز،

«ران راک ول هانسن» ۶۰ ساله اعتراف کرد که در مارس گذشته تلاش کرده  نظامی را سرقت و در اختیار دولت چین قرار دهد.

اخبار بین‌الملل- با وجودی که ابتدا قرار بود او به ۱۵ سال حبس محکوم شود، «دی بنسون» قاضی آمریکایی این حکم را به دلیل همکاری وی با دولت به ۱۰ سال کاهش داد.

بر اساس شکایت مطرح شده علیه این مقام سابق آمریکایی، ماموران اطلاعاتی چین در اوایل سال ۲۰۱۴ با هانسون که سالها از مصونیت امنیتی برخوردار بود، روابط نزدیک برقرار کردند و به او پیشنهاد بیش از ۳۰۰ هزار دلار در سال را دادند.

این مبلغ به ازای ارائه اطلاعاتی پرداخت می شد که او از کنفرانس های صنعتی جمع آوری می کرد.

پرونده هانسن با روند جدید در اقدام چین در استخدام مقام های سابق اطلاعاتی آمریکا مطابقت دارد. این افراد به ویژه کسانی هستند که از نظر مالی مشکل دارند و هدف از آن ارائه اطلاعات محرمانه دولتی به دولت چین است.

این حکم در بحبوحه افزایش هشدارها درباره جاسوسی چین از طریق شرکت های دولتی وخصوصی و از طریق دانشجویان و دانشمندان صادر شده است.

 هانسن در دادگاه  درباره اقدامات و تصمیمات گذشته  خود ابراز تاسف کرده است.

وی که به زبان های روسی و چینی مسلط است در سال ۲۰۰۶ در ارتش آمریکا استخدام شد و سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا او را به عنوان افسر پرونده های اطلاعاتی غیرنظامی بکار گرفت.

هانسن حدود یکسال پیش از پست خود استعفا کرد اما به همکاری با دولت آمریکا تا سال ۲۰۱۱ ادامه داد. این همکاری به او اجازه داد تا به اطلاعات دفاعی محرمانه دسترسی داشته باشد.

وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه اعلام کرد که مامور سابق آژانس اطلاعات دفاعی این کشور که به جاسوسی برای چین متهم شده بود به جرم خود اعتراف کرده است.

ماموران پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) هانسن را در ماه ژوئن (خرداد - تیر) در مسیر فرودگاه بین المللی سیاتل - تاکوما برای پرواز به چین، بازداشت کردند.