به گزارش افکارنیوز،

ستون‌نویس‌های روزنامه‌های ترکیه که در زبان ترکی از آنها به "گوشه‌نویس" یاد می‌شود٬ بخشی از فعالان رسانه‌ای توانمند و اثرگذار هستند.

اخبار بین‌الملل- معمولاً یادداشت‌هایشان تاثیر قابل توجهی بر افکار عمومی و معادلات حزبی ترکیه می‌گذارد.

دشوارترین مقطع در سوریه

طاها آک یول/ روزنامه قرار

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل دیروز در سخنرانی خود در مجمع عمومی اعلام کرد که کمیته تدوین قانون اساسی سوریه تشکیل شده و به زودی فعالیت خود را شروع می‌کند.

در شرایط خطرناک و به هم‌ ریخته‌ای که با آن روبرو هستیم٬ تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه٬ رویدادی به نفع ترکیه است.

اعضای کمیته مزبور توسط ایران٬ روسیه و ترکیه تعیین شده و لیست نهایی در آنکارا مورد بازبینی قرار گرفته و برای دمشق فرستاده شده است. دمشق نیز این لیست را تایید کرده و در حال حاضر مشکل خاصی وجود ندراد. اساساً دمشق نمی‌توانست در این لیست٬ با حضور مخالفین مشروع و قانونی٬ مخالفت کند.

روسیه تا همین چند وقت پیش هم به دنبال آن بود که حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه (پ.ی.د) را نیز وارد این لیست کند، اما ترکیه مانع شد و حالا پ.ی.د در این لیست جایی ندارد و قرار است به زودی در ژنو و تحت نظارت نماینده دبیرکل سازمان ملل٬ فعالیت این کمیته شروع شود.

از دیگر سو ترکیه با آمریکا نیز همکاری می‌کند و در شرق فرات در حال تدوین آخرین ویرایش‌های طرح منطقه امن است. این منطقه با طول 440 کیلومتر و عمق 30 کیلومتر مناطق شمال سوریه را در بر می‌گیرد و قرار است پایگاه‌های نظامی ترکیه و آمریکا در این منطقه تاسیس شوند و در حال حاضر در این حوزه پیشرفت‌هایی هم صورت گرفته و یک مرکز فرماندهی مشترک در آکچا قلعه به وجود آمده است و نظامیان ترکیه و آمریکا تاکنون چندین بار واحدهای گشتی مشترک خود را در این مناطق به حرکت در آورده‌اند.

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه اعلام کرده که به زودی پایگاه‌های گشتی‌ ترکیه نیز تاسیس خواهند شد و اگر تروریست‌ها به عقب رانده شوند٬ چنین چیزی پیروزی بزرگی خواهد بود.

اما ترکیه فقط به این اکتفا نمی‌کند و می‌خواهد در تمام طول مرز حضور داشته باشد. وزیر دفاع ترکیه همچنین به این موضوع اشاره کرده که باید پایگاه‌های مشترک ترکیه و آمریکا در این منطقه دائمی باشند.

در صورتی که توافق در این طرح نهایی شود٬ کمربندی از پایگاه‌های نظامی به وجود خواهد آمد و ترکیه می‌تواند با بازگرداندن آوارگان به آن مناطق٬ یک جمعیت دوست ایجاد کند. این طرح از هر نظر عالی است اما واقعیت این است که هنوز هم بر روی ارض واقع٬ مشکلات و موانعی وجود دارند.

دو مشکل مهم عبارتند از:

1.هنوز هم مشخص نیست که آیا آمریکا واقعاً تمام خواسته‌های ترکیه را می‌پذیرد یا نه؟ آمریکا در این حوزه چندان قابل اعتماد نیست و ممکن است که حمایت از نهادهای اقماری پ.ک.ک در شمال سوریه را کنار نگذارد.

2.حتی اگر آمریکا همه چیز را قبول کند٬ مشخص نیست که رویکرد روسیه چه خواهد بود. چرا که اولاً احتمال آن وجود دارد که پوتین با تاسیس پایگاه‌های دائمی ترکیه و آمریکا در شمال سوریه مخالفت کند. دوم این که لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به شکل قاطعانه و شفاف اعلام کرده بود که لازم است کنترل شمال سوریه در دست نیروهای بشار اسد باشد.

البته علاوه بر روسیه٬ ایران هم مخالف است و راضی نیست که آن منطقه در اختیار آمریکا و ترکیه باشد.

ترکیه و خطری به نام حزبی‌شدن ارتش

حسن جمال/ پایگاه تحلیلی خبری تی 24

کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق٬ جدیداً به موضوع مهمی اشاره کرده که ارتباط مستقیمی با سرنوشت دموکراسی ترکیه دارد.

کلیچدار اوغلو در مورد اقدامات رجب طیب اردوغان گفته است: اطلاع پیدا کرده‌ایم که برای حزبی کردن ارتش و دیگر نیروهای مسلح٬ کارهای فراوانی کرده‌اند. می‌خواهند نیروهای مسلح ترکیه حزبی شوند و چنین چیزی برای دموکراسی ترکیه بسیار خطرناک است.

من نیز بر این باورم که باید این حرف رهبر حزب جمهوری خلق را جدی گرفت. اگر نیروهای مسلح ترکیه بخواهند بر اساس مرام حزبی عمل کنند٬ سنگ بر روی سنگ بند نمی‌شود و مشکلات بزرگی در کشور به وجود می‌آیند.

باید این واقعیت را بپذیریم که در حال حاضر در ترکیه معضلات بزرگی وجود دارد و خود اردوغان با تصمیمات٬ سیاست‌ها و اقداماتش٬ در صدر تمام مشکلات ترکیه است.

سازمان ملل به چه دردی می‌خورد؟

هلال کاپلان/ روزنامه صباح

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل٬ یک بار دیگر بر این مساله تاکید کرد که جهان٬ بزرگتر از 5 است. او این بار هم خواستار ایجاد اصلاحات در ساختار شورای امنیت سازمان ملل شد.

یکی دیگر از فرازهای مهم سخنان اردوغان این بود که اگر از جمع انسان‌های جهان٬ یک نفر در امنیت و آسایش نباشد٬ بقیه نیز در امان نیستند.

اردوغان در مورد فلسطین نیز خطاب به جهانیان گفت: کجاست اسراییل کجاست؟ این بخش از سخنان او در تاریخ ثبت خواهد شد و اگر فرد دیگری می‌شناسید که تا این اندازه در دفاع از حقوق مظلومین سخنرانی کند٬ او را بیاورید تا من از این به بعد٬ او را «رئیس» خطاب کنم.

بقره مقره٬ سفیر مفیر

ییلماز اوزدیل/ رزونامه سوزجو

وقتی به تاریخچه دستگاه دیپلماسی و لیست بلند بالای سفرای کشورمان در جهان نگاه می‌کنیم٬ می‌بینیم که سفرای ما٬ غالباً یا از قهرمانان هم‌صف مصطفی کمال آتاتورک بوده‌اند و یا رجال سیاسی٬ علمی٬ دینی و میهن‌پرست که در تربیت٬ بینش٬ رفتار٬ اصول خطابه و تمام حرکات خود٬ به بهترین نحو ممکن٬ از منافع کشور حمایت کرده و در عین حال٬ انسان‌هایی عالم٬ با سواد و دارای شخصیت عالی و ممتاز بوده‌اند.

اما حالا که به لیست سفرای دولت برآمده از حزب عدالت و توسعه نگاه می‌کنید٬ می‌بینید که بسیاری از آنان از آدم‌هایی هستند که به خاطر منافع سیاسی و فردی خود٬ به ارزش‌های دینی پناه برده و از آن سوءاستفاده کرده‌اند و بدون آن که خودشان و خانواده‌هایشان کاری برای این کشور انجام داده باشند٬ در همه دستگاه‌ها و در همه حوزه‌ها امتیازات بزرگی به دست آورده‌اند.

یکی از این افراد اگمن باغش است. او که پیش‌تر وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا بود و به خاطر فساد مالی کنار نهاده شد٬ در چند سخنرانی٬ دین اسلام را به تمسخر گرفته و در مورد قرآن٬ عبارت زشت بقره مقره را به کار برده بود.

اما حالا برای خودشیرینی٬ اعلام کرده که هر هفته در گوگل سرچ می‌کند تا آیه جدیدی از قرآن را بیاموزد. حالا همین آدم٬ سفیر ترکیه در پراگ شده و به عنوان نماینده ترکیه به آنجا می‌رود. از قدیم گفته‌اند زوال برای سفرا نیست. من هم می‌گویم زوالی اگر باشد برای ترکیه است با چنین سفرایی.

توضیح مترجم: رهبر حزب جمهوری خلق٬ کمال کلیچدار اوغلو نیز با انتشار یک توییت اعلام کرده که اگمن باغش به عنوان فردی که چند بار در جعبه کفش و شکلات رشوه‌های کلان دریافت کرده و با بر زبان آوردن عبارت موهن بقره مقره به قرآن توهین کرده٬  فاقد لیاقت و شایستگی لازم برای معرفی شدن به عنوان سفیر ترکیه است.

اگمن باغش چند سال پیش و در جریان افشای پرونده فساد مالی کنار نهاده شد و رضا ضراب در اعترافات خود اعلام کرده بود که چند بار در جعبه‌ کفش مبالغ کلانی در حد چهارصد هزار یورو به او رشوه داده تا روند اعطای حق شهروندی ترکیه به ضراب٬ تسریع پیدا کند.