به گزارش افکارنیوز،

پایگاه خبری تحلیلی العربی جدید در این مقاله به بررسی تاثیرات انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی در مناسبات آمریکا با این رژیم پرداخت و نوشت که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در جریان انتخابات پارلمانی که هفته گذشته در سرزمین‌های اشغالی برگزار شد، تلاش کرد خود را از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی جدا کند.

اخبار بین‌الملل- این در حالی است که نتایج انتخابات پارلمانی در سرزمین‌های اشغالی به گونه‌ای رقم خورده که هیچ کدام از ائتلاف‌های پیروز نمی‌توانند اکثریت پارلمانی را از آن خود کنند و مذاکرات برای تشکیل کابینه به صورت مبهم دنبال می‌شود.

نکته قابل توجهی که ترامپ در گفتگو با روزنامه نگاران در لس آنجلس بعد از اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی اسرائیل مطرح کرد، این بود که مناسبات آمریکا با اسرائیل متکی به فرد خاصی که در قدرت قرار دارد، نیست. وی درباره شکست احتمالی نتانیاهو در رسیدن به پست نخست‌وزیری نگران نیست، چرا که مناسبات آمریکا و اسرائیل صرف نظر از ماهیت دولتی که در سرزمین‌های اشغالی روی کار باشد، مستحکم است.

موضوع قطعی این است که مناسبات اسرائیل و آمریکا از سال 1948 تاکنون با وجود تغییر متوالی دولت‌ها در واشنگتن و تغییر نخست‌وزیران در سرزمین‌های اشغالی شاهد تغییر اساسی نبوده است. حمایت‌های مستقیم و غیر مستقیم آمریکا از رژیم صهیونیستی ویژگی اساسی مناسبات فیمابین است، علاوه بر این که اسرائیل نیز همواره در خدمت استراتژی آمریکا در خاورمیانه است. این در حالی است که لابی صهیونیستی در آمریکا نقش قابل توجهی در حفظ همگرایی عمومی میان آمریکا و اسرائیل در تمامی سطوح دارد.

رژیم صهیونیستی همواره نقش اساسی در پیشبرد اهداف و برنامه‌های آمریکا در خاورمیانه داشته است. این موضوع خود را در مناسبات غیر عادی دوجانبه قابل توجه است. اسرائیل همواره جنگ‌ها و تجاوزهای خود ضد دولت‌های عربی را با استفاده از کمک‌های لجستیک و فوق‌العاده و سالیانه دولت آمریکا انجام داده است.

دولت‌های متوالی آمریکا نیز از سال 1948 همواره همگرایی قابل توجهی در استراتژی مبتنی بر توسعه ائتلاف با اسرائیل و تقویت این ائتلاف در عرصه‌های مختلف داشته‌اند. یکی از نمونه‌های این اقدام را می‌توان در وتوی مصوبات ضد اسرائیلی در مجامع عمومی و سازمان ملل متحد مشاهده کرد.

دولت‌های آمریکا همچنین نقش قابل توجهی در تامین مالی مهاجرت یهودیان دنیا به فلسطین اشغالی ایفا کرده‌اند. آنها همچنین در تجهیز و نوسازی ناوگان نظامی اسرائیل نیز نقش آفرینی کرده و تکنولوژی‌های پیشرفته آمریکا شامل هواپیماهای مختلف را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار داده‌اند.

ارزش کمک‌های لجستیک آمریکا به رژیم صهیونیستی در سال‌های 1951 تا 2019 میلادی بالغ بر 154 میلیارد دلار بوده که بالغ بر 60 درصد آنها در سطوح نظامی هزینه شده است. انتظار می‌رسد میزان کمک‌های دولت آمریکا به اسرائیل تا پایان سال 2020 به رقم 157 میلیارد دلار برسد. کمکهای غیر مستقیم آمریکا و اسرائیلی‌های مقیم خارج از کشور به سرزمین‌های اشغالی و میزان کمک‌های رسیده به کابینه‌های رژیم صهیونیستی در طول این مدت بالغ بر 200 میلیارد دلار خواهد بود.

واضح است که ادامه مناسبات استراتژیک میان آمریکا و اسرائیل مدیون شخص نتانیاهو یا ترامپ نیست و تا حد زیادی بستگی به نقشی دارد که اسرائیل در خدمت به منافع آمریکا در خاورمیانه ایفا می‌کند. در همین رابطه برخی رسانه‌های عربی و اسرائیلی از وجود برخی تحولات در این مناسبات در نتیجه تحول در عرصه سیاسی اسرائیل در پی انتخابات جدید خبر می‌دهند که این موضوع نوعی خیال‌پردازی است.

آنچه که بیش از همه احساس می‌شود، نقش لابی صهیونیستی است که در آینده نیز مانند گذشته به دنبال تقویت مناسبات استراتژیک میان آمریکا و اسرائیل خواهد بود و تلاش خواهد کرد دولت‌های آینده و قانونگذاران آمریکایی را در راستای حمایت از اسرائیل در تمامی سطوح نظامی سیاسی و دیپلماتیک بسیج کند.