به گزارش افکارنیوز،

«سوبرامانیام جایشانکار» وزیر امور خارجه هند ضمن متهم کردن پاکستان به تبدیل شدن به پناهگاهی امن برای تروریسم، تأکید کرد که «دهلی نو» تنها زمانی آماده گفت‌وگو با «اسلام‌آباد» است که دیگر «ترورستان» نباشد.

اخبار بین الملل- بنا به گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، این مقام هندی روز گذشته (سه‌شنبه) در جامعه آسیایی در نیویورک، پاکستان را به ایجاد «صنعت کاملاً تروریسم» متهم کرد که اهداف سیاست خارجی خود را در منطقه مورد مناقشه کشمیر دنبال می‌کند.

وی در خصوص گفت‌وگو با پاکستان گفت: «ما برای گفت‌وگو با ترورستان مشکل داریم و آنها باید به خودشان بیایند».

این مقام هندی ضمن دفاع از تصمیم هند برای لغو وضعیت ویژه کشمیر، تصریح کرد که دولت‌های پیشین به طور مداوم تلاش کردند تا موضوع انسانی و امنیت این منطقه را رفع کنند اما شکست خوردند.

وی توضیح داد: «گزینه‌ها این بود که ما با علم اینکه روش‌های قبلی کارساز نیست، اقدامات مشابه بیشتری انجام دهیم یا اینکه، اقدام متفاوتی در پیش بگیریم. بنابراین گزینه این بود که «باشه، ما اقدام متفاوتی انجام بدهیم».

هندوستان به طور مداوم، پاکستان را به استفاده از تروریسم تحت حمایت دولت متهم می‌کند به طوریکه اوایل ماه جاری میلادی، جایشانکار، اسلام آباد را متهم کرد که «به صورت آشکارا» از تروریسم بعنوان بخشی از سیاست خارجی خود سوء استفاده می‌کند.

با اینحال، اسلام ‌آباد ضمن رد اتهامات هند، اقدامات اخیر دهلی نو در کشیمر را غیرقانونی و تحریک‌آمیز توصیف کرده است.

هند و پاکستان هر دو اعتراف کرده‌اند که افزایش تنش‌ها در خصوص منطقه کشمیر، می‌تواند به یک جنگ تمام عیار و حتی یک تقابل هسته‌ای منجر شود.

از سال 1947 و پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار انگلیس تاکنون سه جنگ در سال‌های 1947، 1965 و1971  میان دو کشور بر سر مسئله کشمیر رخ داده و بیش از 70 هزار نفر در این درگیری‌ها کشته شدند. تنش بین این دو کشور اتمی بهمن ماه پارسال بعد از حمله یک گروه تروریستی به اتوبوس حامل نظامیان ارتش هند در منطقه مرزی بالا گرفت.