به گزارش افکارنیوز،

به نقل از روزنامه "تاگس شاو" آلمان، "دونالد ترامپ "، رئیس جمهور آمریکا ادعا می کند که تنها کشورش از لحاظ مالی از اوکراین حمایت می کند. بروکسل از این ادعای ترامپ به خشم آمده و واکنش نشان داده است.

اخبار بین الملل- "دونالد ترامپ" در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل ادعا کرد که آمریکا بار اصلی کمک های مالی به اوکراین را بر دوش می کشد که این مسئله موجبات خشم و عصبانیت اروپا را فراهم کرده است. رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است که اروپا باید از نظر مالی در اوکراین فعال شود. وی این پرسش را مطرح کرده است که چرا تنها ایالات متحده باید حامی مالی اوکراین باشد و چرا هیچ کشور دیگری بخصوص اروپا این کار را انجام نمی دهد؟

این ادعای ترامپ با واکنش "المار بروک"، مشاور "یان کلود یونکر" رئیس کمیسیون اروپایی در امور اوکراین مواجه شده است.

المار بروک که مشاور ویژه کمیسیون اروپایی برای مناسبات با اوکراین است در گفتگویی با "آ ار دی" آلمان اظهار داشته است که این اتهام ترامپ علیه ما شرم آور است.

المار بروک واقعیت را این گونه می بیند که آمریکا با یک ودیعه مناسبات تجاری با اوکراین را تضمین می کند. این امر با حدود یک میلیارد دلار در سال انجام می شود. اتحادیه اروپا در مقابل با حدود 11 میلیارد دلار کمک بلاعوض و وام به اوکراین کمک می کند و این کمکها حتی شامل کمک های بانک سرمایه گذاری اروپا هم نمی شود.

به گفته وی توافق تجارت آزاد منعقد شده در حدود 5 سال پیش با اوکراین صادرات گوجه، مرغ، مواد اولیه، پارچه و محصولات فولادی و اولیه صنعتی اوکراین به اتحادیه اروپا را افزایش داده است. به این ترتیب صادرات اوکراین به اتحادیه اروپا به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است. به گفته المار بروک اتحادیه اروپا با فاصله زیاد بزرگترین شریک تجاری اوکراین محسوب می شود.

البته کمیسیون اروپایی پیش بینی می کند که اوکراین در زمان قابل پیش بینی عضو این اتحادیه نمی شود. به گفته یونکر اوکراین در 20 تا 25 سال آینده عضو اتحادیه اروپا و همچنین ناتو نخواهد شد.

المار بروک در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که ادعاهای رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا به اوکراین اهمیت نداده و از این کشور حمایت مالی نمی کند پوچ بوده و با واقعیت منطبق نیست.