به گزارش افکارنیوز،

رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان دقایقی پیش پایان یافت و شمارش آرا در مراکز رای‌گیری آغاز شد.  

اخبار بین الملل- کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد «روند رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ساعت هفده امروز به وقت محلی پایان یافت و شمارش آرای انتخابات در مراکز و شعب اخذ رای آغاز شد».

قرار بود روند رای گیری ساعت ۱۵ امروز پایان یابد، اما کمیسیون انتخابات افغانستان آن را دو ساعت تمدید کرد. کمیسیون انتخابات افغانستان ساعتی قبل اعلام کرد انتخابات امروز در ۴۵۰۰ مرکز رای گیری برگزار شد.

اما این انتخابات تلفات جانی نیز دربر داشت. براثر حملات خمپاره‌ای به مراکز رای‌گیری در این کشور سه نفر از جمله یک کودک و دو زن جان خود را از دست دادند. ۴۲ نفر نیز در این حملات زخمی شدند.

مراکز رای‌گیری در استان‌های قندوز، ننگرهار، بدخشان، قندهار، بامیان، هلمند، کنر، کابل، غور، لغمان، اروزگان و فاریاب هدف انفجار یا حملات خمپاره‌ای قرار گرفتند. دست‌کم ده خمپاره به شهر لشکرگاه در استان هلمند اصابت کرد. در استان اروزگان نیز اصابت خمپاره به یک خانه مسکونی جان یک زن را گرفت و سبب زخمی شدن یک مرد، یک زن به همراه پنج فرزند او شد.

در این انتخابات از حدود پنج هزار مرکز رای‌گیری حدود یک هزار و ۵۰۰ مرکز در معرض تهدید‌های امنیتی قرار داشت. نه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نام نویسی کرده بودند که یک سوم از آن‌ها را زنان تشکیل می‌دادند.

این چهارمین انتخابات رسمی افغانستان است که در میان تهدیدات طالبان برگزار شد. طالبان همانند گذشته تهدید کرده بود که در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، اهداف انتخاباتی را هدف حمله قرار می‌دهد. این گروه از مردم افغانستان خواسته بود در روز انتخابات در خانه‌های خود بمانند و به پای صندوق‌های رای نروند.