به گزارش افکارنیوز،

به دنبال تشکیل دولت انتقالی سودان سفر هیئت های دیپلماتیک به خارطوم افزایش چشم گیری پیدا کرد. کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه با امضای توافقنامه های اقتصادی در خارطوم متعهد شدند که برای حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی گروه های تروریستی، بدهی های خارجی این کشور و کمک به شکوفایی اقتصاد سودان تلاش کنند.

اخبار بین‌الملل- نخست وزیر دولت انتقالی خارطوم که برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته بود، امروز آمریکا را به مقصد پاریس ترک می کند تا فردا در کاخ الیزه با رئیس جمهور فرانسه درباره گسترش روابط دوجانبه به گفت وگو بنشیند.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، حمدوک در سفر خود به پاریس در مراسم تشییع جنازه ژاک شیراک رئیس جمهور فقید فرانسه شرکت می کند.

در این مراسم  30 نفر از روسای جمهور و نخست وزیران کشورهای مختلف جهان حضور خواهند داشت.

سفر نخست وزیر دولت انتقالی سودان به پاریس بنا به دعوت رئیس جمهور فرانسه انجام می شود. قرار بود این سفر چند هفته قبل صورت گیرد، اما رئیس جمهور فرانسه درخواست کرد، سفر حمدوک به پاریس  پس از برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل انجام شود.

این روزنامه سودانی در خبر دیگری نوشت: تعدادی از قربانیان جنگ دارفور ( غرب سودان ) از بانک " بی. ان . پی پاریبایس " فرانسه به دلیل نقش داشتن در جنایات این جنگ، به دستگاه قضایی فرانسه شکایت کرده اند.

" ائتلاف بین المللی برای حقوق بشر و عدالت فوری" با انتشار بیانیه ای تاکید کرد: این شکایت اولین اقدامی است تا این بانک فرانسوی مسئولیت خودش را در جنایت های جنگی دارفور بپذیرد. بانک بی. ان. پی پاری بایس فرانسه از سال 2002 تا 2008 عملا نقش بانک مرکزی سودان را انجام می داد. این بانک حقوق نیروهای ارتش، پلیس و شبه نظامیان وابسته به نظام عمرالبشیر را پرداخت می کرد و این نظام از طریق همین بانک وارد بازارهای مالی جهان می شد.

به گفته وکیل مدافع این قربانیان، مقامات فرانسوی تحقیقات خود را درباره نقش داشتن بانک بی. ان. پی پاریبایس در جنایات دارفور به زودی آعاز خواهند کرد.

جنگ دارفور از سال 2003 شروع و تا سال 2008 ادامه یافت. در این جنگ بیش از 300 هزار نفر جان خود را از دست دادند و صدها هزار نفر هم مجروح و آواره شدند. عمر البشیر رئیس جمهور سابق سودان مسئولیت این جنگ را پذیرفت و دادگاه کیفری لاهه  او را به اتهام انجام جنایت جنگی در دارفور تحت تعقیب قرار داد.

خبری دیگر از سودان حاکی است ائتلاف نداء سودان امروز در نشست خود استعفانامه صادق المهدی از ریاست این ائتلاف را مورد بررسی قرار می دهد و به احتمال زیاد آن را خواهد پذیرفت.

رهبر حزب الامه سودان دیروز در نشست اعضای ائتلاف نداء سودان خبر استعفای خود را از ریاست این ائتلاف رسانه ای کرد.

صادق المهدی گفت: سودان وارد مرحله جدیدی شده است و من می‌خواهم بر این مرحله اشراف داشته باشم. همچنین می‌خواهم کارهای گذشته خودم را مورد بازنگری قرار دهم و نکات مثبت را تقویت و از جنبه های منفی دوری جویم.

صادق المهدی نخست وزیر سابق سودان است که عمرالبشیر علیه دولت او کودتا کرد و قدرت را به دست گرفت. صادق المهدی  نقش موثری در هدایت تظاهرات علیه نظام عمرالبشیر و پایه گذاری ساختار جدید سودان ایفا کرد.