به گزارش افکارنیوز،

هر روز که می گذرد و تاریخ مقرر برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نزدیکتر می شود نگرانی ها در این باره  که پایان این ماجرا به کجا ختم می شود بیشتر می شود.

اخبار بین‌الملل- این روزها عرصه سیاست داخلی انگلیس هم بسیار آشفته بوده و گمانه زنی ها درباره احتمال برگزاری انتخابات مجدد و برکناری جانسون، تشکیل دولتی موقت و به تبع آن تعویق تاریخ برگزیت هم داغ داغ است.

 به نوشته روزنامه اتریشی "استاندارد"، "نیکولا استورجن"، وزیر اول اسکاتلند هم در سایه آشفتگی های سیاسی موجود از کناره گیری "بوریس جانسون" ، نخست وزیر انگلیس حمایت کرده و خواستار رای عدم اعتماد به وی در پارلمان شده و در پیامی توئیتری تاکید کرد که اپوزیسیون انگلیس باید بر روی یک نامزد برای عهده داری ریاست دولت موقت انگلیس توافق کنند که تنها تکلیف آن باید به تعویق انداختن خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باشد؛ پس از آن باید فورا انتخابات مجدد برگزار شود.

"استورجن" همچنین تاکید کرد که هیچ چیزی عاری از خطر نیست، اما اینکه بگذاریم جانسون در مسئولیت خود باقی بماند تا به این ترتیب وی یک خروج بدون توافق و یا لبته یک توافق بد را در پیش گیرد به نظر من یک ایده وحشتناک است.

انگلیس بر اساس خواست جانسون باید اتحادیه اروپا را در صورت لزوم بدون توافق ترک کند.

"جان ماژور"، نخست وزیر اسبق انگلیس هم روز پنج شنبه احتمال داد که جانسون تلاش کند با راهکارهایی قانون را دور بزند.  به گفته وی جانسون می تواند از یک ترفند استقاده کند که لازم الاجرا شدن قانون تعویق تاریخ برگزیت را به زمان پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا موکول کند.

البته جانسون در پاسخ به سوال مشابهی که یکی از خبرنگاران مطرح کرده بود اظهار داشت که دولت وی طبق قانون عمل خواهد کرد.

بوریس جانسون بعد از غیر قانونی خواندن تعویق پارلمان اروپا از طرف دادگاه عالی لندن خود از اپوزیسیون خواست که یک رای عدم اعتماد برگزار کنند. دولت او اکثریت را در پارلمان از دست داده و فورا نیاز به برگزاری انتخابات مجدد دارد. البته اپوزیسیون انگلیس هم قبل از اینکه یک خروج نامنظم انگلیس از اتحادیه اروپا در 31 اکتبر ( 9 آبان ماه) کاملا رد شود خواهان برگزاری هیچ انتخابات مجددی نیستند.

اگر این رای عدم اعتماد به جانسون در پارلمان موفق باشد، احزاب مخالف که دچار چند دستگی هستند باید در عرض 14 روز روی یک نامزد جایگزین برای وی به توافق دست یابند.

حزب ملی اسکاتلند به رهبری استورجن اعلام کرده است که از جرمی کوربین به عنوان نخست وزیر یک دولت موقت حمایت می کند. اما این مسئله برای لیبرال دموکرات ها و محافظه کاران قابل تصور نیست. اگر هیچ دولت موقتی تشکیل نشود پارلمان منحل شده و جانسون می تواند تاریخ انتخابات را مثلا برای اوایل نوامبر تعیین کند. در این صورت نمایندگان دیگر امکان دخالت در امور و تصمیمات دولت را ندارند.

در این میان مذاکره کنندگان انگلیس و اتحادیه اروپا در جریان این آشفتگی های سیاسی تلاش می کنند تا مذاکرات برگزیت را پیش ببرند.

"میشل بارنیر"، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا، "استفن بارکلی"، وزیر برگزیت انگلیس را در بروکسل به حضور پذیرفته است. سخنگوی کمیسیون اروپایی گفته است که ما روز و شب برای دستیابی به یک توافق کار می کنیم.

"بارنیر" قبل از دیدار روز پنج شنبه خود با وزیر برگزیت انگلیس همچنین با نخست وزیر فنلاند به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا و همچنین وزیر امور خارجه ایرلند دیدار و گفتگو کرد. در مناقشات بر سر برگزیت بخصوص مسئله مرزهای ایرلند مطرح است. در حالی که اتحادیه اروپا بر لزوم پایبندی به طرح موسوم به   Backstopبر سر مرزهای ایرلند در توافق برگزیت تاکید دارد اما جانسون خواستار حذف این بند از توافق برگزیت است.

یکی از مهم‌ترین انتقادات به توافق برگزیت دولت ترزا می و اتحادیه اروپا مسئله مرز میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی بود. جمهوری ایرلند عضو اتحادیه اروپاست و قرار است عضو این اتحادیه باقی بماند. ایرلند شمالی اما جزیی از خاک بریتانیاست.