به گزارش افکارنیوز،

اماراتی‌ها آثار باستانی عراق را به روش‌های غیرقانونی خریداری می‌کنند و عراق نیز برای پس‌گرفتن آنها در صدد نزدیک‌شدن به امارات است.

 وزارت فرهنگ عراق٬ به منظور تاکید بر موافقت عراق با کشورهای جهان در راستای بازپس‌گیری آثار باستانی غارت شده که از سال 2003 چه از طریق قاچاق و چه سرقت٬ از این کشور خارج شده‌اند٬ برنامه‌هایی برای بازدید از کشورهای عربی و اروپایی در نظر دارد.

این منبع تصریح کرد که برخی کشورها مانند ترکیه و اردن که در زمینه‌های ورزشی با عراق ارتباط دارند٬ در پرونده بازگرداندن آثار باستانی کشورها نیز هستند؛ اما برخی کشورهای اروپایی توافق‌نامه‌های مربوط به بازگرداندن آثار باستانی را به بهانه ترس از عدم رعایت ونظارت بر آنها رد می‌کنند.

منبع مذکور اضافه کرد که عراق طی 5 ماه گذشته توانسته است که بیش از 190 قطعه آثار باستانی عراق را که بیشتر آنها متعلق به دوره بابل بوده و بیش از نیمی از آنها از طریق قاچاق و یا فروش غیرقانونی به تاجران عرب٬ وارد کشورهای عربی شده بودند را پس بگیرد.

این منبع مسئول اشاره کرد که عراق در حال حاضر به منظور بازپس‌گیری بخش زیادی از آثارباستانی که اماراتی‌ها به روش‌های غیرقانونی آن‌ها را خریداری کرده‌اند٬ قصد دارد تا به طور رسمی به امارات نزدیک شود.

منبع مذکور ادامه داد که این اماراتی‌ها آثارباستانی عراق را به عنوان گنج در خانه‌های خود نگه‌داری می‌کنند و دولت امارات نیز مانع آنها نشده و این آثار را مصادره نمی‌کند؛ درحالی که این کشور روابط خوبی با عراق دارد و در صدد هستیم تا در این خصوص با سایر کشورهای حوزه خلیج‌فارس به توافق برسیم.

علی بدیری نماینده پارلمان عراق  گفته است مقابله با کشورهای جهان در خصوص بازپس‌گیری آثار باستانی بسیار آسان بوده و وزیر کنونی فرهنگ و نیز عادل عبدالمهدی نیز این موضوع را به صورت جدی پیگیری می‌کنند.

بدیری تصریح کرد که در این میان مقابله با رژیم صهیونیستی در این زمینه بسیار دشوار است؛ چرا که صهیونیست‌ها سالهاست که تلاش ‌می‌کنند آثار باستانی عراق را به بهانه این‌که آن‌ها در اصل یهودی هستند٬ تصاحب کنند.

وی اضافه کرد که رژیم صهیونیستی٬ جاسوسان و تاجران عرب و نیز خارجی‌ها را مامور کرده تا جایی که می‌توانند آثار باستانی مرتبط به تاریخ بین‌النهرین را خریداری کنند. نماینده پارلمان عراق خاطرنشان کرد که رژیم اشغالگر تعداد زیادی از این آثار را غارت کرده اما عراق از طریق کانال‌های قانونی مانع این کار می‌شود.

لازم به ذکر است که بیشترین میزان غارت آثار باستانی عراق در سال 2003 اتفاق افتاد که هزاران قطعه از آثار باستانی نه چندان با ارزش این کشور از موزه‌های بغداد و سایر مناطق ربوده شد. البته عراق موفق شد تا 1046 قطعه از این آثار را از آمریکا پس بگیرد.

جالب است بدانیم که ستون‌های تمدن سومری 3150 سال قبل از میلاد در حراج عمومی در یکی از ایالت‌های نیویورک فروخته شد که پس از اولین جنگ خلیج فارس در سال 1991 به سرقت رفت. همچنین یک عملیات قاچاق آثار باستانی از موزه ملی عراق در سال 2008 نیز متوقف شد.