به گزارش افکارنیوز،

قیس سعید نامزد مستقل و نبیل القروی نامزد حزب قلب تونس با کسب بیشترین آراء به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس راه یافتند.  القروی پیش از شروع تبلیغات انتخاباتی با حکم دادگاه به زندان افتاد. او به فساد مالی، پولشویی و فرار مالیاتی متهم شده است.

اخبار بین‌الملل- به دنبال راهیابی نبیل القروی به دور دوم انتخابات، شخصیت های سیاسی و هیئت عالی انتخابات از دستگاه قضایی تونس خواستند که او را از زندان آزاد کنند تا القروی بتواند همانند رقیبش در تبلیغات انتخاباتی حضور فعالی داشته باشد و از حقوق خود در این زمینه استفاده کند، اما دادگاه با این درخواست مخالفت کرده است.

عضو هیئت عالی انتخابات تونس گفت: این هیئت به دلیل آزاد نشدن القروی در وضعیت بسیار دشوار و ناراحت کننده‌ای قرار گرفته است  چرا که نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ( قیس سعید و نبیل القروی ) نمی‌توانند به طور مساوی از حقوق خود بهره مند شوند.

انیس الجربوعی در گفت وگو با خبرگزاری تونس تصریح کرد: هیئت عالی انتخابات از این نگران است که نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با مشکلات ( قانونی ) روبرو شود. اگر بازداشت القروی به همین شکل ادامه پیدا کند، این هیئت نگران پیامد حوادث و اتفاقاتی است که در آینده رخ خواهد داد.

وی افزود: هیئت عالی انتخابات نگران است که افکار عمومی تونس نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را نپذیرد، زیرا نبیل القروی در همچنان در بازداشت به سر می‌برد. در اینجا باید به این نکته اشاره کنم که هیئت عالی انتخابات فقط مجری قانونی برگزاری انتخابات نیست بلکه نهادی است که باید از روند دموکراسی در کشور حمایت کند و انتخابات را به صورت شفاف، سالم، با آزادی کامل و رعایت حقوق برابر نامزدهای شرکت کننده در آن برگزار کند.

قرار است دادگاه استیناف تونس چهارشنبه این هفته تشکیل شود و به اتهامات نبیل القروی از جمله درخواست آزادی او از زندان رسیدگی کند.

پیشتر اتحادیه رسانه های دیداری و شنیداری تونس ضمن درخواست آزادی القروی اعلام کرده بود: چنانچه او از زندان آزاد نشود، مناظرات تلویزیونی نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پخش نخواهد شد.

چندی بعد، تلویزیون تونس نیز اعلام کرد: در صورت موافقت دادگاه مناظرات تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از زندان پخش خواهد شد.

فعالان سیاسی و حقوقدانان تونسی پخش مناظرات تلویزیونی از زندان را کافی نمی‌دانند و معتقدند فقط با آزادی القروی او می‌تواند از تمام حقوق قانونی خویش در رقابت های انتخاباتی بهره مند شود.