به گزارش افکارنیوز،

 «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه که هم‌اکنون در نیویورک است، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با همتای عراقی، «محمد علی الحکیم» دیدار کرد.

اخبار بین الملل- بر اساس گزارش وبگاه «النشره»، المعلم در این دیدار بر تقویت روابط دو جانبه و  «اهمیت هماهنگی دائم برای مقابله با چالش‌های مشترک و در مقدمه آنها مقابله با تروریسم و مداخله خارجی» تأکید کرد.

وی بار دیگر بر تصمیم سوریه برای مقابله با تروریسم و آزادسازی کامل خاک این کشور از «اشغالگری و حضور نظامی غیرقانونی خارجی» تأکید کرد و گفت، عراق نیز از همین موضوع در رنج است و این نشان می‌دهد دو کشور در یک سنگر قرار دارند.

المعلم در ادامه بر برداشتن تمام موانع در برابر بازگشایی گذرگاه‌های مرزی میان دو کشور و آثار مثبت آن بر وضعیت سوریه، عراق و منطقه تأکید کرد.

وزیر خارجه عراق «تشکیل کمیته قانون اساسی» در سوریه را به این کشور تبریک گفت، آن را اتفاقی مهم دانست و بر ضرورت عدم مداخله خارجی در کارکرد این کمیته تأکید کرد.

الحکیم در ادامه گفت، باید هماهنگی و همکاری مستمری میان دو کشور در مسایل مختلف از جمله موضوع بازگشت آوارگان سوری به کشورشان در جریان باشد وعراق همواره حامی سوریه در جنگ علیه تروریسم است.

سوم مهرماه وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه در بیانیه‌ای مشترک توافق خود را برای کمک به تشکیل اولیه جلسه کمیته تدوین قانون اساسی سوریه را اعلام کردند