به گزارش افکارنیوز،

در پی رسوایی اوکراین گیت، رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد تنها به دستور او (ترامپ) در کنگره شهادت خواهد داد.

اخبار بین الملل- وکیل رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با شبکه‌ ای بی سی از آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به عنوان رئیسی نامشروع یاد کرد و گفت من یک وکیل هستم. این حق امتیاز مربوط به اوست نه من. اگر او تصمیمش این باشد که من شهادت بدهم البته اینکار را خواهم کرد.

جولیانی افزود: به نظر من شیف باید از ریاست کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان کنار گذاشته شود. او پیشتر نیز در این پرونده پیش داوری کرده بود. اگر بخواهیم منصف باشیم باید کسی را مسئول این کمیته کنیم که ذهن بازی داشته باشد نه کسی که به دنبال حلق آویز کردن رئیس‌جمهور است.

اخیرا فردی از مقامات سابق کاخ سفید افشا کرد رئیس‌جمهور آمریکا در ۲۵ جولای طی یک تماس تلفنی از ولادیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود خواسته تا تحقیقاتی را بر ضد جو بایدن، رقیب دموکرات او و پسرش صورت دهد.

شیف پیشتر گفته بود ترامپ ممکن است امنیت ملی آمریکا را به خطر بیاندازد.

این مقام دموکرات  به شبکه ان بی سی گفت: به اعتقاد من مهمترین مسئله در اینجا حضانت از امنیت ملی آمریکا و بررسی اینکه آیا رئیس‌جمهور در مکالمات با دیگر سران دنیا و به طور ویژه با پوتین امنیت ما را به طریقی که تصور می‌کرده شخصا به نفع مبارزات انتخاباتی او است، تضعیف کرده است یا خیر.

مقامات وزارت خارجه آمریکا تائید کردند یک دیپلمات این وزارتخانه به دفتر زلنسکی برای ارتباط برقرار کردن با جولیانی کمک کرده است. جولیانی پیشتر گفته بود به درخواست وزارت خارجه با مقامات اوکراینی تماس گرفته است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا  اتهامات جولیانی در این ماجرا را رد کرد. دموکرات‌ها پاسخ‌های وزیر خارجه آمریکا را در این باره ناکافی دانسته و از او خواستند تا برای ارائه توضیحات بیشتر در کنگره حضور یابد. دموکرات‌ها می‌گویند مقامات وزارت خارجه در جریان تماس ماه ژوئیه میان دونالد ترامپ و ولادیمیر زلنسکی بوده اند.