به گزارش افکارنیوز،

 به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، منی، خواهر علاء عبدالفتاح در صفحه رسمی خود در فیسبوک اعلام کرد که چند ساعت پس از بازداشت برادرش، جهت انجام تحقیقات حکم بازداشت ۱۵ روزه او را صادر کردند.

اخبار بین‌الملل- همچنین شروق سلام، وکیل مدافع مصری در صفحه خود در فیسبوک اعلام کرد، دادستانی کل مصر در همین پرونده حکم بازداشت ۱۵ روزه محمد الباقر، وکیل عبدالفتاح را صادر کرد.

طبق اظهارات این دو منبع، دادستانی مصر عبدالفتاح و الباقر را به انتشار اخبار دروغین و عضویت در گروهی تحریک‌کننده متهم کرد.

مسئولان مصری عبدالفتاح را زمانی که تحت نظارت پلیس (مجازات تکمیلی پس از آزادی که عبارت است از گذراندن چندین ساعت در یکی از بخش‌های اداره پلیس برای مدت زمانی مشخص) بود، بازداشت کردند.

طبق گزارش مرکز حقوق اقتصادی و اجتماعی مصر (مرکزی غیر دولتی در قاهره)، محمد الباقر، وکیل عبدالفتاح که در جریان بازجویی‌ها حضور داشت، از حکم بازداشت و احضار خود در این پرونده شگفت زده شد.

مسئولان مصر تا این لحظه اظهارنظری درباره بازداشت عبدالفتاح نداشته‌اند. آنها همواره بر پایبندی خود به ضوابط و قانون اساسی تاکید دارند و تمامی افرادی که بازداشت کرده‌اند، متهم به نقض قوانین هستند.

مسئولان قاهره اواخر مارس گذشته عبدالفتاح را پس از گذراندن پنج سال حبس در پرونده‌ای مربوط به تظاهراتی در سال ۲۰۱۳ آزاد کردند.

این وبلاگ‌نویس به موجب حکم نهایی که در این پرونده برایش صادر شد، یک دوره کنترل امنیتی پنج ساله دیگر را می‌گذراند. طبق این حکم، او خود را به مرکز پلیس محل اسکانش معرفی کرد و هر روز ساعاتی را در آنجا حضور داشت.

عبدالفتاح از خانواده‌ای است که با فعالیت‌های مهم دانشگاهی، سیاسی و حقوقی‌شان شناخته می‌شود، پدر او سیف‌الاسلام یکی از مهمترین چهره‌های حقوقی سابق مصر بود و مادرش لیلی سویف، از چهره‌های آکادمیک چپ‌گرا و خواهرانش از مهم‌ترین فعالان زن مصر هستند.