به گزارش افکارنیوز،

آمریکا و چین بیش از یک سال است که در یک جنگ تجاری گیر افتاده‌اند؛ جنگی که دائما رو به افزایش است. آنها بر کالاهای یکدیگر به ارزش صدها میلیارد دلار تعرفه‌هایی اعمال کرده، نظم بازارهای مالی را برهم زده و رشد جهانی را تهدید کرده‌اند.

اخبار بین‌الملل- دور جدید مذاکرات میان مقامات عالی رتبه این دو اقتصاد بزرگ جهان قرار است ۱۰ تا ۱۱ اکتبر سال جاری میلادی (۱۸ تا ۱۹ مهرماه) در واشنگتن برگزار شود و لیو هی، معاون نخست وزیر و مشاور ارشد اقتصادی شی جینپینگ، رئیس جمهور چین رهبری هیات چینی را در این مذاکرات برعهده خواهد داشت.

وانگ شوون، معاون وزیر بازرگانی چین که عضوی از تیم مذاکره‌ کننده کشورش با آمریکا است، در کنفرانسی خبری گفت: لیو پس از پایان تعطیلات روز ملی چین در تاریخ هفت اکتبر (۱۵ مهرماه) برای مذاکرات به واشنگتن سفر خواهد کرد.

وی افزود: امیدوارم هر دو طرف راه‌هایی برای حل اختلافاتشان پیدا کنند. ما معتقدیم این به نفع مردم هر دو کشور و جهان است.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تاکتیک‌های فشار مالی جدیدی را بر پکن مد نظر دارد که شامل احتمال حذف کمپانی‌های چینی از بازارهای بورس می‌باشد.

چین انتقادات آمریکا درباره عدم دسترسی شرکت‌های آمریکایی به بازار، انتقالات اجباری تکنولوژی و حفاظت ضعیف از مالکیت معنوی را به شدت رد کرده است.

وانگ بار دیگر تاکید کرد چین بخش‌های بیشتری از اقتصاد خود را به روی سرمایه‌گذاران خارجی باز خواهد کرد و سیاستش درباره حفاظت از حقوق کمپانی‌های خارجی در این کشور تغییر نخواهد کرد.

ژونگ شان، وزیر بازرگانی چین نیز در این کنفرانس خبری که در پکن برگزار شد، گفت: به خاطر اختلافات تجاری که چالش‌های تجاری بی‌سابقه‌ای برای این کشور به وجود آورده، شرکتهای چینی با مشکلات بسیاری مواجه شده‌اند.  

وی بدون ارائه جزئیات افزود: چین واردات را افزایش خواهد داد و اقدامات برای ثبات تجاری نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت.