به گزارش افکارنیوز،

وکیل افشاگر ناشناسی که محتوای مکالمات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با ولودیمیر زلنسکی را فاش کرده است می‌گوید درخواست ترامپ برای شناسایی موکلش، امنیت او را به خطر می‌اندازد.

وکلایی که در حمایت از افشاگر در مرکز تحقیقات برای استیضاح ترامپ فعالیت دارند، هشدار داده اند تلاش رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با شخصی که گفتگو‌های او را لو داده است، امنیت افشاگر را به خطر می‌اندازد.

اندرو باکای، وکیل ارشد مقام اطلاعاتی که زنگ هشدار گفتگو‌های ترامپ با همتای اوکراینی اش را به صدا در آورده است، روز گذشته ضمن ابراز نگرانی در خصوص احتمال به خطر افتادن جان افشاگر اعلام کرد اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا، این افشاگر را در مسیر پرخطری قرار می‌دهند.

ترامپ روز گذشته در واکنش به رسوایی موسوم به «اوکراین گیت» اقدام فرد افشاگر را جاسوسی از او عنوان کرد و در توئیتی نوشت: «من هم مثل هر آمریکایی مجاز به دیدار با کسی که من را لو داده هستم، مخصوصا که به این فرد، افشاگر هم می‌گویند، کسی که یک مکالمه خوب با یک رهبر خارجی را به صورت کاملا نادرست و به شیوه‌ای فریبکارانه ارائه کرده است.»

باکای در نامه‌ای به جوزف مک گوایر، مدیر کنونی سازمان اطلاعات ملی آمریکا ضمن اشاره به اظهارات تهاجمی ترامپ علیه افشاگر گفته است واکنش رئیس جمهور آمریکا، نگرانی‌هایی برای امنیت موکل ما ایجاد کرده است.

این نامه که برای نخستین بار در برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه سی بی اس منتشر شد به اظهارات روز پنجشنبه ترامپ با کارکنان هیئت آمریکایی در سازمان ملل در نیویورک پرداخت. روزنامه نیویورک تایمز نیز گزارش داد رئیس جمهور آمریکا پشت در‌های بسته، نهاد‌هایی را که به موجب قوانین فدرال حق افشاگری دارند، تهدید کرده است.

باکای در ادامه اظهار داشت: ماهیت سخنان ترامپ در خصوص افشاگر صرفا باعث نگرانی ما در خصوص امنیت موکل مان می‌شود.

این وکیل همچنین افزود: افراد ۵۰ هزار دلار پاداش برای اطلاعاتی که از مقامات امنیتی به دست آورد، پیشنهاد کرده اند.

به تازگی افشاگری ناشناس اعلام کرد ترامپ در چندین تماس تلفنی با ولادیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود خواستار تسریع تحقیقات درباره فساد مالی پسر جو بایدن شده است. به دنبال این خبر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد این مجلس بررسی رسمی استیضاح ترامپ را به اتهام نقض قسم خود آغاز می‌کند.