به گزارش افکارنیوز،

نگارنده گزارش سازمان ملل متحد درباره قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی گفته این قتل برای همیشه وجهه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی را خدشه‌دار کرده است. 

اخبار بین الملل- سازمان ملل متحد پیش از این در گزارشی مقام‌های عربستان سعودی را بابت قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه مقصر شناخته است. عوامل انجام این ترور هنوز در عربستان سعودی محاکمه نشده‌اند.

«آگنس کالامارد»، نگارنده گزارش سازمان ملل درباره محاکمه عاملان ترور خاشقچی گفت: «در کل، دادگاه‌ سعودی در حد معیارهای بین‌المللی نیست. این دداگاه‌ها پشت درهای بسته برگزار می‌شود. عاملان اصلی محاکمه نمی‌شوند. مشخص نیست چرا فقط این ۱۱ نفر محاکمه می‌شوند و بقیه محاکمه نمی‌شوند. ضمن آنکه "سعود آل قحطانی" که دادستان کل سعودی خودش نام او را به عنوان عاملان قتل اعلام کرده بود هم جزو کسانی است که محاکمه نمی‌شود.»

وی اضافه کرد: «تنها نتیجه‌ای که می‌توان رسید این است که اگر قرار باشد آمران این قتل پاسخگو شوند باید این امر از طریق مسیرهای دیگر اتفاق بیفتد.»

 کالامارد که با دویچه‌وله مصاحبه می‌کرد درباره اظهارات اخیر بن‌سلمان مبنی بر اینکه مسئولیت خودش در قتل خاشقچی را می‌پذیرد گفت: «من در گزارش خودم به این نتیجه رسیده بودم که ولیعهد سعودی با این قتل ارتباط داشت، اما در جایگاهی نبودم که نوع تقصیر او را مشخص کنم.»

وی اضافه کرد: «تقصیر او ممکن بود انواع مختلفی داشته باشد. ممکن بود او خودش دستور این جنایت را داده باشد، ممکن بود تحریک به انجام آن کار باشد و ممکن بود در جلوگیری از وقوع آن قصور به خرج داده باشد. من اجازه ندارم معین کنم تقصیر او از کدام نوع بوده است.»

 محقق سازمان ملل اضافه کرد: «فکر می‌کنم در هر صورت، آبروی محمد بن سلمان برای همیشه خدشه‌دار شد و این خودش برای جمال، عدالت محسوب می‌شود. فکر می‌کنم دست‌کم در کتاب‌های تاریخ آینده برای محمد بن سلمان سخت باشد که وجهه‌اش را از آنچه که پشت درهای بسته دستور داده انجام شود پاک کند.»

جمال خاشقچی آخرین بار روز ۱۰ مهرماه سال گذشته (۲ اکتبر ۲۰۱۸) در حال ورود به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول دیده شد و بعد از آن رسانه‌ها گزارش داده‌اند که ناپدید شده است.

 چند روز بعد، مقام‌های ترکیه‌ای اعلام کردند او در داخل این ساختمان کشته شده و بدنش قطعه قطعه شده است.

آنکارا اعلام کرد همزمان با ورود خاشقچی به ساختمان کنسولگری ۱۵ مقام امنیتی عربستان سعودی نیز با دو پرواز وارد استانبول شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند. 

مقام‌های سعودی، در نخستین واکنش بدون ارائه هیچ مستنداتی این روایت را رد و ادعا کردند خاشقجی ساختمان را زنده و سالم ترک کرده است.

بعد از بالا گرفتن فشارها، عربستان سعودی سرانجام روز ۲۸ مهرماه مجبور شد به کشته شدن خاشقجی داخل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعتراف کند.

تحقیقات بعدی که سازمان‌ها و کشورهای مختلف انجام داده‌اند نقش مقام‌های بلندپایه سعودی، از جمله محمدبن سلمان در این ترور را اثبات کرده است. 

جمال خاشقچی، متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۵۸ (۲۱ مهرماه ۱۳۳۷ شمسی) بود. او قبلاً سردبیر روزنامه «الوطن» و بعد از آن مدیر شبکه خبری «العرب» بود. 

خاشقچی سپتامبر ۲۰۱۷ از عربستان متواری شد و بعد از آن به عنوان ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» مقاله‌هایی در انتقاد از برخی سیاست‌های کشورش به ویژه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی منتشر کرد. 

وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.