به گزارش افکارنیوز،

به تازگی تصویری از محاصره ناو هواپیمابر «یواس‌اس رونالد ریگان» آمریکا از سوی چند رزمناو چینی در برخی شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» شبکه اجتماعی «ویبو» متعلق به چین در ۲۴ سپتامبر (سه شنبه دوم مهر) تصویری ماهواره‌ای  از محاصره ناو هواپیمابر آمریکایی رونالد ریگان از سوی دستکم هفت رزمناو چینی در «دریای چین جنوبی» را  منتشر کرد که بلافاصله در شبکه‌های اجتماعی دیگر باز نشر شد.

بعد از هیاهوی ایجاد شده بابت انتشار این تصویر سخنگوی ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا از تایید این ماجرا طفره رفت و فقط به ذکر این جمله بسنده کرد که این ناوهواپیمابر در حال انجام عملیات معمول در منطقه است.

تصویر ماهواره ای از محاصره ناو  هواپیمابر رونالد ریگان

آمریکا به همراه چند کشور غربی همچون انگلیس ،کانادا و فرانسه، به طور آزادانه گشت‌زنی‌هایی را در این دریا انجام می‌دهند و طوری رفتار می‌کنند که آب‌های اطراف این جزایر و صخره‌ها بخشی از چین نیست.

یک سخنگوی نیروی دریایی چین نیز نه این خبر را تایید نه تکذیب کرد و تنها اظهار داشت: «ما کاملاً با مخالف حضور آمریکا هستیم. ما از ایالات متحده می خواهیم به نگرانی‌های امنیتی کشورهای منطقه احترام بگذارد و در صلح و ثبات در دریای چین جنوبی سهم مثبتی داشته باشد.»

ارتش آمریکا به بهانه تامین امنیت دریایی متحدان خود کشتی‌های جنگی را به منطقه اعزام می‌کند  و چین نیز بارها مراتب اعتراض خود را به آمریکا اعلام کرده و حضور نظامی این کشور را «تحریک کننده» خوانده است.

 چین، برونئی، تایوان، اندونزی، مالزی، فیلیپین و ویتنام ادعای مالکیت بر دریای چین جنوبی را دارند، اما بخش عمده این منطقه تحت کنترل چین است. 

چین مدت‌هاست که بر دامنه حضور نظامی خود در این منطقه افزوده و به شدت تحرکات آمریکا در دریای چین جنوبی را زیر نظر دارد.