به گزارش افکارنیوز،

مقامات دولت آمریکا دوشنبه از دستگیری یک شهروند این کشور که برای چین جاسوسی می‌کرد، خبر دادند.

اخبار بین‌الملل- به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس» «دیوید ال آندرسون» دادستان آمریکا در این زمینه گفت «ژووا پنگ» شهروند 56 ساله آمریکایی ساکن در کالیفرنیا به جرم جاسوسی برای چین دستگیر شده است.

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا مدعی نفوذ دانشجویان چینی در دانشگاه‌های این کشور و انجام عملیات جاسوسی از سوی آن‌ها هستند. در بخشی از ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا تحت عنوان «تهدید‌های شبکه گستره جهانی» آمده است، سرویس‌های اطلاعاتی چین از باز بودن جامعه آمریکا، به ویژه دانشگاه‌ها و جامعه علمی، با ابزارهای مختلف بهره برداری می‌کنند.

چندین مقام سابق آمریکا نیز به شبکه خبری «سی.ان.ان» گفتند که دستگاه‌های اطلاعاتی بیش از یک دهه است که هشدار می‌دهند دانشگاه‌های کشور می‌توانند به اهداف نرم سرویس‌های اطلاعاتی خارجی برای سرقت فنآوری مبدل شوند.

به نوشته آسوشیتدپرس، مقام‌های آمریکا این شهروند ساکن کالیفرنیا را به جاسوسی برای یک کشور خارجی (چین) و ارائه اطلاعات طبقه بندی شده مرتبط با امنیت ملی آمریکا به مقامات چینی متهم کردند.

دادستان آمریکا در این زمینه توضیح داد که این شهروند آمریکایی متهم به استفاده از مکان‌های مخفی برای ارسال اطلاعات و همچنین انتقال اطلاعات طبقه بندی شده مربوط به امنیت ملی ایالات متحده از طریق کارت‌های دیجیتال امن به پکن است.

آمریکا بارها افراد و شرکت‌های چینی فعال در عرصه دیجیتال از جمله «شرکت هواوی» را متهم به جاسوسی سایبری کرده است.