به گزارش افکارنیوز،

«رمزی عزل‌الدین رمزی» معاون فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه سه شنبه اظهار داشت که ساختار امنیتی در خلیج فارس باید به عنوان بخشی از امنیت کل خاورمیانه مورد بررسی قرار گیرد.

اخبار بین الملل- به نوشته  خبرگزاری «تاس»  رمزی عزل الدین رمزی که در نشستی در اندیشکده روسی «والدای» حضور یافته بود، اظهار داشت: «بدیهی است که خاورمیانه به یک ساختار امنیتی نیاز دارد که شامل همه کشورها شود. به نظر من، تفکیک بین امنیت در خلیج فارس و امنیت در کل منطقه خاورمیانه غیرممکن است. مشکل امنیتی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و ایران نیز باید در یک زمینه گسترده‌تر مورد بررسی قرار گیرد.»

این مقام سازمان ملل متحد در ادامه افزود که مسئله اعراب و (رژیم) اسرائیل همچنان یک مسئله جدی‌تر برای منطقه است.

این در حالی است که «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در هفته گذشته از همه کشورهای حاشیه خلیج فارس برای تامین امنیت منطقه دعوت کرد. سخنگوی وزارت خارجه قطر، از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس نیز سه‌ شنبه موضع مثبتی درباره طرح صلح پیشنهادی ایران موسوم به «هرمز» اتخاذ کرد.

این دیپلمات قطری در این باره اظهار داشت، برداشتی که ما درباره ارائه این طرح داریم این است که طرف (ایرانی) به مشارکت در یک گفت‌و‌گوی معنادار رغبت دارد.

تاس در خاتمه به اشاره به رویکرد دولت روسیه در خصوص تامین امنیت در خلیج فارس نوشت، مسکو همچنان در حال ترویج مفهوم امنیت جمعی در خلیج فارس است به طوری‌که باید در آینده سازمانی برای امنیت و همکاری در خاورمیانه ایجاد شود.

چندی قبل نیز «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه بر تمایل مسکو در کاهش تنش در خلیج فارس اشاره کرد.