به گزارش افکارنیوز،

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه، آمریکا را تهدید کرد که اگر به اختلاف بر سر شرکت ایرباس پایان ندهد این کشور را تحریم می‌کند.

اخبار بین الملل - لومر در این خصوص گفت: «اگر دولت آمریکا دستی را که فرانسه و اتحادیه اروپا دراز کرده است رد کند، ما خود را آماده می‌کنیم که با اعمال تحریم واکنش نشان دهیم».

روز گذشته نیز لومر هشدار داده بود چنانچه آمریکا تصمیم بگیرد پس از کسب مجوز سازمان تجارت جهانی تحریم‌هایی را در چارچوب اختلاف بوئینگ و ایرباس علیه اروپا اعمال کند، مرتکب اشتباهی اقتصادی و سیاسی خواهد شد.

«سسیلیا مالمستروم» کمیسر تجاری اتحادیه اروپا، نیز روز سه شنبه اعلام کرد این اتحادیه همه گزینه‌ها را برای پاسخگویی به تعرفه‌های گمرکی اضافی که ممکن است آمریکا علیه ایرباس اعمال کند، بررسی می‌کند.

مالمستروم در کنفرانسی خبری در بروکسل اعلام کرد: «ما همه جوانبی که می‌توانیم در این باره واکنش نشان دهیم، با دقت بررسی می‌کنیم، اما تا زمانی که تعرفه‌های گمرکی آمریکا اجرایی نشده است، مذاکره را به عنوان یک راه حل ترجیح می‌دهیم».

چهارشنبه، سازمان تجارت جهانی به آمریکا چراغ سبز نشان داد تا به تلافی حمایت به گفته واشنگتن غیرقانونی اتحادیه اروپا از شرکت ایرباس، بر ۷.۵ میلیارد کالا‌های تولیدی این اتحادیه تعرفه اعمال کند. به دنبال آن، واشنگتن از سازمان تجارت جهانی خواست در ۱۴ اکتبر تشکیل جلسه دهد و درخواست آمریکا را برای اعمال تعرفه ده درصدی بر تولیدات شرکت ایرباس تصویب کند.

بنا به گفته رابرت لایتزر، نماینده تجاری آمریکا، واشنگتن قصد دارد اعمال تعرفه‌های تایید شده از سوی سازمان تجارت جهانی را برای برخی  کالا‌های ساخت اتحادیه اروپا از ۱۸ اکتبر آغاز کند.

اختلافات تجاری بین دو سازنده اصلی هواپیما، بوئینگ و ایرباس، در سال ۲۰۰۴ و وقتی واشنگتن، انگلیس، فرانسه، آلمان و اسپانیا را به ارائه یارانه و کمک‌های غیرقانونی به ایرباس متهم کرد، آغاز شد.