به گزارش افکارنیوز،

«عبدالله دوم»، شاه اردن در دیدار با «ولادمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در حاشیه کنفرانس گفت‌وگوی بین المللی امنیتی والدای در سوچی گفت که اردن از حضور قدرتمند روسیه در منطقه خاورمیانه حمایت می‌کند.

اخبار بین الملل- شاه اردن گفت: «من می‌خواهم بر نقش روسیه در منطقه تأکید کنم. بدون روسیه امکان پیشبرد بسیاری از موضوعات مانند روند صلح در سوریه امکان پذیر نبود.»

به گزارش وبگاه خبری روسیا الیوم، عبدالله دوم با بیان اینکه کشورش به اهمیت نقش روسیه در منطقه واقف است، افزود: «ما خوشحالیم که شاهد چنین حضور قدرتمند روسیه و توصیه‌های شما در بسیاری از موضوعاتی هستیم که امروز در مورد آنها بحث خواهیم کرد.»

رئیس جمهور روسیه هم در این دیدار اردن را شریک دائمی و بسیار مهم برای کشورش در خاورمیانه توصیف کرد و گفت: «ما سال گذشته مراسم پنجاه و پنجمین سال ایجاد روابط دیپلماتیک بین دو کشور را  برگزار کردیم و همواره در تماس مستمر با شما هستیم.»

 پوتین با اشاره به اینکه سال گذشته شاهد افزایش 3.5 برابری حجم مبادلات تجاری بین روسیه و اردن بود ، تاکید کرد: بسیاری از موضوعات درباره برنامه‌های دو کشور و اوضاع در عرصه بین المللی وجود دارد که باید توسط دو طرف مورد بحث قرار گیرد.

شاه اردن همچنین طی نطقی در این کنفرانس امنیتی گفت که اردن و روسیه درباره نیاز به آشتی و تفاهم منطقه‌ای برای برقراری صلح و امنیت اتفاق نظر دارند.

وی تأکید کرد که برای پایان دادن به بحران سوریه باید به یک توافق صلح آمیز برسیم و تمامیت ارضی سوریه را حفظ کنیم.

پادشاه اردن با تأکید بر اینکه تنها گزینه پایان دادن به مناقشه میان فلسطین و اسرائیل ، راه حل دو کشور است ، افزود: دستیابی به راه حل دو کشور به ایجاد امنیت و ثبات در منطقه کمک خواهد کرد. و همه کشورها در حفظ میراث شهر قدس مسئولیت دارند.

عبدالله دوم از روسیه برای مشارکت در توسعه رابطه با اردن تقدیر کرد و افزود: امروز روسیه نقشی محوری در سطوح مختلف از جمله اقتصاد، تجارت، امنیت و غیره دارد و همه این ها اهمیت بزرگی برای نشست والدائی دارد.