به گزارش افکارنیوز،

 «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق امروز (جمعه) در بیانیه‌ای به حوادث روزهای گذشته عراق واکنش نشان داد و خواستار قانون‌مداری و حفظ ثبات و امنیت عراق شد.

اخبار بین الملل- به نوشته پایگاه خبری کردستان ۲۴، او بر رعایت «منافع اصلی» در عراق تأکید کرد و گفت: با نگرانی اتفاقات و فضای خشونت‌‌آمیزی که بغداد و چند استان دیگر را فرا گرفته، دنبال می‌کنیم. تظاهرات مسالمت‌‌آمیز حقی است که در قانون اساسی آمده است؛ اما شایسته نیست که به خشونت و درگیری و قانون گریزی تبدیل شود.

بارزانی تأکید کرد که مشکلات عراق زاییده حال حاضر نیست؛ بلکه نتیجه اقدامات و سیاست‌های اشتباه دولت‌ها در دهها سال گذشته است و هیچ دولتی نمی‌تواند در یک شبانه روز آنها را حل کند.

او لازمه تحقق خواسته‌های مردم را همکاری همه جریان‌ها دانست و گفت که دفاع از امنیت و ثبات و آینده کشور مسئولیت همگانی است.

در همین راستا «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق  نیز امروز (جمعه) در دیدار با «تامی بالدوین» عضو مجلس سنای آمریکا و هیأت همراه وی در اربیل، گفت که تنش در عراق به نفع هیچ کس نیست.

تظاهرات در بغداد و برخی استان‌های دیگر عراق از روز سه‌شنبه گذشته (نهم مهر ماه) در اعتراض به فساد و بیکاری آغاز شد اما به سرعت با خروج از مسیر مطالبات اصلی، وارد فاز سیاسی و فرقه‌ای شد و به درگیری میان تظاهرات کنندگان با نیروهای امنیتی انجامید.