به گزارش افکارنیوز،

ازبکستان و قزاقستان در مرز مشترک دو کشور برای توسعه خدمات لجستیک و تعاملات مرزی مرکز تجاری بین المللی ایجاد می‌کنند.

اخبار بین‌الملل- «کایرات توره بایف» معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان گفت: برنامه ریزی شده مرکز تجاری بین المللی همکاری‌های اقتصادی «آسیای مرکزی» در مرز بین ازبکستان و قزاقستان ایجاد شود.

وی افزود: هم اکنون در این زمینه گفت‌وگوهایی انجام می‌گیرد و ما چند مرحله گفت‌وگو انجام دادیم و برای استقرار این مرکز بین المللی 5 محل را انتخاب کردیم که این امر موجب توسعه گردشگری بین المللی، بهبود خدمات لجستیکی و برقراری تجارت مرزی می‌شود.

وی اظهار داشت: در مرحله اجرای این طرح برنامه ریزی می‌شود 10 هزار شغل و در مرحله بهره برداری از این مرکز 40 هزار فرصت شغلی ایجاد شود.

مقامات وزارت تجارت و همگرایی قزاقستان تاکید دارند که ازبکستان همکار اصلی و راهبردی این کشور در آسیای مرکزی است.

هم‌اکنون قزاقستان یکی از بزرگترین همکاران بازرگانی ازبکستان محسوب می‌شود و مبادلات بازرگانی ازبکستان و قزاقستان در 10 ماه سال 2018 میلادی به بیش از 2 میلیارد دلار رسیده است.

هم اکنون در ازبکستان 260 شرکت با سرمایه‌گذاری قزاقستان از جمله 192 شرکت مشترک و 37 شرکت با 100 درصد سرمایه سرمایه‌گذاران قزاق در زمینه‌های ساختمان‌سازی، فرآورده‌های کشاورزی، تجارت، صنایع غذایی، فلزکاری و ماشین‌سازی فعالیت می‌کنند.

همچنین نمایندگی 3 شرکت قزاقستانی از طرف وزارت روابط اقتصادی و بازرگانی و سرمایه‌گذاری ازبکستان به ثبت رسیده است.

قزاقستان استقلال این کشوررا در تاریخ 23 اکتبر سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این 2 کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.