شورای سوریه دموکراتیک که شاخه سیاسی نیروهای سوریه دموکراتیک "قسد" است، نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و گی‌یر پدرسن، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در خصوص عدم حضور نمایندگان اداره خودمختار در شمال و شرق سوریه در کمیته قانون اساسی ارسال کرد.

اخبار بین‌الملل- در این نامه آمده است: به رغم تلاش‌های نمایندگان سازمان ملل برای ایجاد مسیری جهت حل بحران در سوریه، اما بحران سوریه همچنین در نهمین سال خود ادامه دارد. آخرین این اقدامات تشکیل کمیته قانون اساسی از سوی سه طرف بود، اما نمایندگان اداره خودمختار در شمال و شرق به این کمیته راه داده نشدند.

در ادامه این نامه آمده است: ما از راهکار سیاسی برای بحران سوریه حمایت می‌کنیم، اما تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی و عدم حضور هیچ یک از نمایندگان شمال و شرق سوریه در آن غافلگیرکننده بود. می‌توان این اقدام را به عنوان یک اقدام ناعادلانه که تلاش‌های صورت گرفته را زیر پا می‌گذارد و خارج از وجدان انسانی است، تعبیر کرد. در مقابل، ما اسامی را در این کمیته می‌بینیم که کمترین تاثیرگذاری را هم برای اصلاح بحران ندارند.

شورای سوریه دموکراتیک نسبت به این مسأله ابراز امیدواری کرد که پدرسن با تمامی طرف‌ها و گروه‌های سوریه رایزنی کند و با آنها نشستی تشکیل دهد و در این چارچوب توافقی میانشان حاصل شود.

این شورا همچنین اعلام کرد که بر روی نقش مهم سازمان ملل و همچنین گی‌یر پدرسن جهت امکان تجدیدنظر در این مسئله، تحقق فعالیت منصفانه، حمایت از نقش اداره خودمختار شمال و شرق سوریه و تلاش‌ با هدف خدمت به سوریه و همچنین پاسخگویی به خواسته‌های ملت آن در برقراری ثبات، صلح و تحقق دموکراسی حساب باز می‌کند.