به گزارش افکارنیوز،

لیف اریک ایزلی استاد دانشگاه سئول در نشستی خبری با اشاره به اعلام پیونگ یانگ مبنی بر آزمایش موفقیت آمیز موشک بالستیک زیردریایی پرتاب(SLBM) گفت، در قیاس با آزمایش موشک های کوتاه برد، پرتاب این موشک(SLBM) با محکومیت شدیدتر واشنگتن مواجه می شود اما، این محکومیت آنقدر شدید نیست که موجب توقف مذاکرات جاری خلع سلاح هسته ای شود.

اخبار بین‌الملل- "دونالد ترامپ" آزمایش های اخیر موشک های کوتاه برد کره شمالی را جدی نگرفت و به گفتن این جمله "کیم جونگ اون" موشک پرانی را دوست دارد، ‌ بسنده کرد.

"ژانگ باهویی"، مدیر مرکز مطالعات آسیا- اقیانوس آرام دانشگاه هنگ کنگ در توضیح علت این برخورد ترامپ می گوید، رئیس جمهوری آمریکا برای جلوگیری از برانگیختن خصومت کره شمالی اینگونه واکنش نشان داد. ترامپ می داند که رسیدن به توافق با کره شمالی در گرو اعتماد متقابل بین دو کشور است. از این رو، او برای حفظ روابط خوب شخصی با کیم بر دارایی سیاسی سرمایه گذاری و به همین علت از واکنش شدید نسبت به آزمایش های پیونگ یانگ خودداری کرد. درواقع، این آزمایش ها تاثیری بر مذاکرات ندارد.

به گزارش روز شنبه اسپوتنک، "ریو هیناتا یاماگوچی"، استاد دانشگاه ملی پوسان کره جنوبی، نیز معتقد است، ‌ پیونگ یانگ بعد از تازه ترین آزمایش موشکی اش، با اعتماد به نفس پای میز مذاکره با آمریکا می نشیند. برگ برنده در دست کره شمالی است.

به گفته ریو، اگر کره شمالی احساس نارضایتی و یا تهدید کند، دیپلماسی مخاطره جویی را تشدید و انجام اقدامات تحریک آمیز بیشتری را توجیه می کند.

کره شمالی پنجشنبه با انتشار تصاویری از آزمایش موفقیت آمیز یک موشک بالستیک زیردریایی پرتاب خبر داد.

"ویکتور تئو"، استاد دانشگاه هنگ کنگ، ‌ از آزمایش این موشک زیردریایی پرتاب از سوی کره شمالی به عنوان گام فنی رو به جلو برای پیونگ یانگ یاد کرد و گفت، ‌ بیشتر کشورهایی که آزمایش موشکی انجام می دهند، پرتاب موشک از دریا یک آرزوست زیرا این کار نیازمند فناوری پیشرفته تر و نشانه پیشرفت توانمندی های تهاجمی است.

کره شمالی در پی شکست مذاکرات کیم و ترامپ در زمینه خلع سلاح هسته ای در نشست فوریه در هانوی، چند موشک کوتاه برد آزمایش کرد.

کیم و ترامپ در ماه ژوئن در منطقه غیرنظامی در مرز دو کره دیدار و با ازسرگیری مذاکرات دو کشور موافقت کردند.

مذاکراه کنندگان آمریکایی پنجشنبه وارد استکهلم سوئد شدند و جمعه با نماینده هسته ای کره شمالی دیدار کردند. انتظار می رود مذاکرات آمریکا و کره شمالی امروز (شنبه) در استکهلم آغاز شود.