به گزارش افکارنیوز،

این در حالی است که همه ساله با فرا رسیدن ایام محرم و اربعین حسینی، سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد و سرکنسولگری‌های ایران در شهرهای پیشاور، لاهور، کراچی و کویته تدابیر ویژه ای را برای تسهیل در دریافت درخواست متقاضیان برای سفر به عتبات عالیات عراق از مسیر ایران و همچنین زیارت از اماکن مقدس در کشورمان و صدور روادید برای آنان فراهم می‌کند.

اخبار بین‌الملل- همزمان با نزدیک شدن به اربعین حسینی، روند صدور روادید برای ده‌ها هزاران نفر از زائران پاکستانی سریع‌تر شده و این وضعیت تا آخر ماه صفر نیز ادامه پیدا می‌کند.

اما زوار پاکستانی طی سال‌های اخیر با تکرار مشکلاتی نظیر فرآیند کند صدور روادید از سوی عراق و اعمال قوانین سخت برای مشتاقان سفر اربعین، مواجه هستند.

روزهای اخیر نیز اعلام قوانین جداگانه از سوی دولت عراق برای اتباع پاکستانی و بنگلادشی جهت اخذ روادید اربعین به نگرانی پاکستانی‌ها اضافه کرده و آنان از دولت خواستند تا به این ماجرا ورود کرده و اقدامات لازم برای رسیدن به موقع زائران به پیاده‌روی اربعین انجام دهد.

رسانه‌های پاکستانی در رزوهای اخیر اعلام کرده اند که سفارت عراق در اسلام‌آباد صدور هرگونه روادید انفرادی و یا گروهی بدون داشتن استعلام قبلی از وزارت کشور عراق را متوقف کرده است؛ این در حالی است که اقدام برای استعلام از عراق حداقل یک هفته تا ۱۰ روز به طول می‌انجامد و در این صورت زوار پاکستانی نمی‌توانند خود را به موقع به عراق برسانند.

در همین حال "خالد مقبول" وزیر فناوری اطلاعات پاکستان نیز در واکنش به مشکل دریافت روادید عراق برای زائران پاکستانی، از مسئولان کشورش خواست تا طی تماس فوری با مقامات مربوطه دولت عراق، مشکل پیش روی زوار اربعین را حل کند.

وی همچنین در این خصوص با "ذوالفقار بخاری" دستیار نخست وزیر پاکستان تماس برقرار کرد و از وی خواست تا اقدامات فوری برای تسهیل در فرآیند صدور روادید اربعین انجام شود.

هر سال ده‌ها هزار نفر از زائران پاکستانی علاوه بر زیارت اماکن مقدس در مشهد و قیم از مسیر زمین ایران به عراق سفر می‌کنند.

سفیر ایران در پاکستان روزهای اخیر اعلام کرد: با فرا رسیدن ایام ماه صفر و اربعین حسینی بخش کنسولی سفارت ایران و نمایندگی های این کشور در شهرهای پاکستان به صورت شبانه روز اقدام به بررسی درخواست های روادید و صدور آن کرده و به زودی بخش ویزا الکترونیکی ایران ۲۴ ساعته خدمات رسانه به شهروندان پاکستانی را نیز آغاز می کند.

"مهدی‌هنردوست" با اشاره به اینکه سفارت ایران در اسلام آباد و سرکنسولگری های کشورمان در شهرهای لاهور، پیشاور، کراچی و کویته سال گذشته ۳۵۰ هزار روادید برای شهروندان پاکستانی صادر کردند، افزود: ما هیچ محدودیتی برای صدور روادید برای شهروندان پاکستانی ها نداریم در عین حال مراحل قانونی و اجرای فرآیندهای اداری در این خصوص اجتناب ناپذیر است.