به گزارش افکارنیوز،

قانونگذاران هوادار دموکراسی هنگ کنگ امروز برای دستیابی به حکمی فوری علیه ممنوعیت اخیر استفاده از ماسک برای معترضان و پایان دادن به وضعیت اضطراری که پارلمان هنگ‌کنگ را دور زده است، راهی دادگاه شدند اما اقدام آن‌ها به شکست انجامید.

اخبار بین‌الملل- دنیس کووک، یکی از این قانونگذاران درباره اقدامات دادگاه برای مقابله با احکام صارد شده از سوی دولت گفت: این یکی از مهم‌ترین پرونده‌های مرتبط با قانون اساسی در تاریخ هنگ‌کنگ است.

این قانونگذار هنگ‌کنگی "قدرت اضطراری" دولت را با "قدرت سلطنت‌های مطلق" مقایسه کرد و گفت: این وضعیت زمان هنری هشتم است. این شیوه اساسا اینگونه است که "هر چیزی که من گفتم" قانون است. قانون اساس ما اینگونه کار نمی‌کند.

امروز همچنین بخشی از ایستگاه‌های مترو در برخی مناطق بازگشایی شده‌اند. هنگ‌کنگ روز شنبه به دنبال تعطیلی مترو و فروشگاه‌ها و عدم تردد در راه‌ها سکوت کم‌سابقه‌ای را تجربه کرد. همچنین امروز اعتراضاتی با وجود ممنوعیت، در حال برگزاری است. شماری از ایستگاه‌های متروی این شهر بازگشایی شده‌اند و اعتراضات بیشتر در اعتراض به ممنوعیت استفاده از ماسک در راه است.

شرکت حمل و نقل ریلی " MTR" هنگ‌کنگ اظهار کرد، به دلیل خشونت‌های جدی برخی از ایستگاه‌های مترو روز یکشنبه بازگشایی نخواهند شد زیرا برای تعمیر خسارت‌های وارد آمده به زمان بیشتری نیاز است. زمان ارائه خدمات ریلی نیز تا ۹ شب خواهد بود که بیش از سه ساعت زودتر از زمان کاری معمول شبکه ریلی هنگ‌کنگ است. سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌هایی که شنبه تعطیل بودند نیز امروز به طور عمده بازگشایی شده‌اند.

کری لام، رییس اجرایی هنگ‌کنگ روز جمعه اختیارات وضعیت اضطراری را که بار پیش ۵۰ سال قبل در این شهر استفاده شده بود، مطرح کرد تا به ماه‌ها اعتراض علیه دولت هنگ‌کنگ و چین پایان دهد. لام اظهار کرد، استفاده از قدرت اضطراری با "خشونت‌های شدید" در اعتراضات جمعه توجیه می‌شود؛ اعتراضاتی که پس از اعلام ممنوعیت استفاده از نقاب صورت گرفت.

از زمان اعلام این ممنوعیت، بسیاری با پوشیدن ماسک به این حکم اعتراض کرده و خشم خود را با افروختن آتش و پرتاب کوکتل مولوتف و سوزاندن پرچم چین نشان داده‌اند. همچنین امروز بعداز ظهر قرار است دو تظاهرات بزرگ در هنگ‌کنگ برگزار شود و احتمال می‌رود معترضان بسیاری در اعتراض به ممنوعیت استفاده از ماسک در آن شرکت کنند.