به گزارش افکارنیوز،

تظاهرکنندگان که بسیاری از آنها پرچم اسکاتلند را در دست داشتند، از پارک هالی رود واقع در مرکز ادینبرگ، پایتخت اسکاتلند حرکت خود را آغاز کردند.

اخبار بین‌الملل- آنها که به طرف خیابان اصلی "رویال مایل" در حرکت بودند، شعار "ما چه می‌خواهیم؟ استقلال" سر دادند.

پیتر جانستون ۲۲ ساله، یکی از سازمان‌دهندگان این راهپیمایی گفت: در این شرایط اسکاتلند یک کشور دسته دو محسوب می‌شود اما اسکاتلند به عنوان یک کشور مستقل در بسیاری زمینه‌ها یکی از کشورهای پیشتاز جهان خواهد بود. ما در انگلیس به پتانسیل کامل خود دست نخواهیم یافت.

جوآنا چری، وکیل و قانون‌گذار حزب ناسیونالیست اسکاتلند که پشت یکی از چالش‌های حقوقی موفق در برابر تصمیم بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس برای به تعلیق درآوردن پارلمان دست داشت، در این راپیمایی حضور داشت.

وی همچنین یکی از حامیان اصلی قانونی بود که ماه گذشته تصویب شد و جانسون را وادار کرد تا به منظور اجتناب از خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، از این بلوک بخواهد که زمان بیشتری بدهد.

"همگی زیر یک پرچم" که گروه سازمان‌دهنده این راهپیمایی محسوب می‌شود، مدعی است که بیش از ۲۰۰ هزار تن در راهپیمایی روز شنبه شرکت کردند که بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌هایشان بوده است.

این در حالی است که پلیس هیج برآوردی از تعداد شرکت کنندگان در این نظرسنجی اعلام نکرده است.

اسکاتلند در رفراندوم ۲۰۱۴ میلادی با ۵۵ درصد آرا علیه استقلال از انگلیس رای داد.

اما ناسیونالیست‌ها تاکید دارند که رفراندوم انگلیس در سال ۲۰۱۶ میلادی که به نفع بریگزیت رای داد، برگزاری یک رفراندوم استقلال دیگر در اسکاتلند را ضروری می سازد چرا که مردم اسکاتلند با ۶۲ درصد آرا رای به ماندن در اتحادیه اروپا داده بودند.

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند تاکید دارد که بریگزیت اقتصاد را نابود می‌کند.

ناسیونالیست ها همچنین تاکید دارند که برخی از مردم علیه استقلال رای داند چرا که فکر می‌کردند این امر جایگاه آنها در داخل اتحادیه اروپا را تضمین می‌کند.

استورجن که خواستار برگزاری رفراندوم استقلال ثانویه در سال ۲۰۲۱ میلادی است، نتوانست در این راهپیمایی شرکت کند اما در پیامی در توییتر حمایت خود را از این راهپیمایی ابراز کرد.

وی در این پیام نوشت: شکی نداشته باشید که استقلال نزدیک است.

در همین حال گروه کوچکی از حامیان اتحاد با انگلیس نیز در مرکز ادینبرگ دست به یک راهپیمایی اعتراضی زدند.