به گزارش افکارنیوز،

شبکه تلویزیونی سی ان ان روز یکشنبه درگزارشی در باره این اقدامات متقابل چین و آمریکا گزارش داد: آب های جزیره "گوآم" واقع دراقیانوس آرام همزمان با رژه  نظامی ارتش جمهوری خلق چین(PLA)  در پکن شاهد شلیک یک فروند موشک پیشرفته دریایی ان.اس.ام از عرشه رزم ناو "یو.اس.اس گابریل گیفوردز" (USS Gabrielle Giffords)  بود.

اخبار بین‌الملل- بنابراین گزارش، نیروی دریایی آمریکا شلیک موشک ان.اس.ام که  موشکی ضدکشتی است را در جریان رزمایشی تحت عنوان " سینکس" (SINKEX) انجام داد و بقایای رزم ناو جنگی قدیمی "یو.اس.اس فورد" در آب های اقیانوس آرام را مورد اصابت قرار داد.

این رسانه تصویری آمریکایی درادامه گزارش افزود:این موشک که با سرعتی کمتر از "صوت" (subsonic) و سطح با دریا حرکت می کند، رادار گریز بوده و توانایی انجام مانور جهت اجتناب از شناسایی توسط سامانه های دفاعی نیروهای دشمن را دارد.

این گزارش می افزاید: این نخستین باری است که این نوع رزمناو آمریکایی به این گونه از  موشک تجهیز می شود.

"کارل شوستر"(Carl Schuster)  فرمانده سابق نیروی دریایی آمریکا که هم اکنون مدرس دانشگاه "پاسیفیک هاوایی"(Hawaii Pacific University) است درمورد این موشک ضددریایی گفت: با توجه به آنکه نسبت برتری موشک های کروز چین به آمریکا، سه به یک (۳ به ۱) است اما موشک ان.اس.ام اکنون قادر است معادلات را در این عرصه تغییر دهد.

یکی از نقاط کلیدی موشک دریایی ان.اس.ام بردی بیش از ۱۰۰ مایلی (۱۶۰ کیلومتری) آن است، این میزان برد حتی ۳۰ درصد بیشتر از موشک های "هارپون" (Harpoon)نیروی دریایی آمریکا است که در زمینه حمله به کشتی ها به کارگرفته می شود.

سی ان ان در ادامه گزارش داد:"تیموتی هیث" (Timothy Heath) تحلیلگر ارشد مسائل دفاعی اندیشکده آمریکایی "رند کورپوریشن" (Rand Corp.) با اشاره به این رزمایش و اینکه هم اکنون پکن با داشتن مجموعه ای ازتسلیحات و ادوات نظامی همچون رزمناوها، هواپیماهای جنگی و موشک ها که گستره ای از اقیانوس آرام را تحت کنترل خود گرفته است،افزود:پنتاگون تلاش برای ساخت تسلیحات نظامی دارد که بتوان هرچه بیشتر آنها را در پایگاه های قابل اتکا به کار گرفت که از شانس و فرصت بهتری در نبرد و پیروز شدن در برابر رقیب چینی داشته باشد.

این شبکه خبری افزود: هم اکنون بیشترین تنش بین واشنگتن  و پکن بر سر دریای جنوب چین" متمرکز است، منطقه ای چالش برانگیز که چندین کشور ادعای مالکیت بر بخشی از آنرا دارند.

موشک "ان.اس.ام" هم اکنون دراختیار کشورهای آمریکا، نروژ، لهستان، مالزی و آلمان است، طول این موشک نزدیک به چهارمتر بوده و قادر به حمل ۱۲۵ کیلوگرم کلاهک جنگی است؛ این موشک با بردی حدود ۱۸۵ کیلومتر قابلیت پرتاب از خشکی و دریا را نیز دارد.