به گزارش افکارنیوز،

چین و کره شمالی روز یکشنبه بار دیگر تأکید کردند که به تحکیم روابط دوجانبه «که از آزمون‌های دوران سربلند بیرون آمده»، ادامه دهند.

اخبار بین الملل- به نوشته روزنامه «چاینا مورنینگ پست»، «شی جینپینگ» رئیس جمهور چین امروز ساعاتی بعد از شکست دوباره گفت‌وگوهای آمریکا و کره شمالی،  پیام تبریکی را به مناسبت هفتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک دوجانبه، برای رهبر کره شمالی ارسال کرده است.

به نوشته این منبع خبری، گفته می‌شود که این دو کشور در تدارک سفر رهبر کره شمالی به چین هستند. این پنجمین سفر رهبر کره شمالی از چین از مارس سال گذشته (اسفند) خواهد بود. کیم طی دو سال اخیر تحرکات دیپلماتیک این کشور را توسعه داده است و ضمن سفر به پکن، با آمریکا نیز درباره مساله خلع سلاح اتمی شبه جزیره وارد مذاکره شده است.

رئیس‌جمهور چین هم تابستان سال جاری برای اولین بار در ۱۴ سال گذشته در سفری رسمی وارد کره‌شمالی شد  و با رهبر این کشور دیدار کرد.

«وانگ شنگ» از کارشناسان امور کره شمالی شاغل در یکی از دانشگاه‌های چین می‌گوید نقش پکن در مذاکرات هسته‌ای کره شمالی با آمریکا همیشه حساس بوده  و این کشور نقش واسطه را ایفا می‌کند.

یک دیپلمات‌ ارشد کره‌شمالی روز گذشته گفت که گفت‌وگوهای هسته‌ای با آمریکایی‌ها در سطح کارشناسی متوقف شده است.

«کیم میونگ گیل» رئیس تیم مذاکره کننده کره‌شمالی بعد از دیدار با هیأت آمریکایی در سوئد، گفت: «مایه تأسف است که آمریکا هیچ چیزی را بر روی میز مذاکره قرار نداده است. هم اکنون آمریکا مسئولیت ادامه مذاکرات را بر عهده دارد.»