به گزارش افکارنیوز،

بوریس جانسون روز یکشنبه به اتحادیه اروپا هشدار داد که برگزیت را به بعد از 31 اکتبر موکول نخواهد کرد.

اخبار بین‌الملل- وی گفت: پیشنهادات جدیدی که درباره برگزیت مطرح کرده‌ام، آخرین شانس برای دستیابی به توافق نهایی بر سر برگزیت خواهد بود.

نخست وزیر انگلیس در گفتگوی تلفنی با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: اتحادیه اروپا نباید این اعتقاد اشتباه را داشته باشد که بریتانیا پس از 31 اکتبر در این اتحادیه باقی خواهد ماند.

وی افزود: من بار دیگر درخواست تعویق برگزیت را مطرح نخواهم کرد.

این اظهارات بوریس جانسون بر خلاف قانونی است که نمایندگان پارلمان انگلیس طی ماه گذشته تصویب کرده و وی را ملزم کرده‌اند تا به دنبال تعویق زمان برگزیت باشد، اگر نتواند در نشست 17 و 18 اکتبر رهبران اروپایی به یک توافق نهایی برای خروج از اتحادیه اروپا دست یابد.

یک منبع آگاه دفتر نخست وزیری انگلیس در این باره گفت: این قانون به مذاکرات لطمه می زند ولی اگر رهبران اروپایی تصور می کنند که این قانون مانع از برگزیت بدون توافق خواهد شد، این یک سوء تفاهم تاریخی است. بریتانیا یک پیشنهاد بزرگ و مهم را ارائه داده است ولی اکنون نوبت کمیسیون اروپا است که عزم و تمایل خود را برای دستیابی به توافق نشان دهد. در غیر این صورت، بریتانیا بدون توافق خارج خواهد شد.

بریتانیا از اتحادیه اروپا خواسته است تا مذاکرات درباره پیشنهادات ارائه شده را تسریع بخشد ولی رهبران اروپایی هشدار داده اند که لندن باید در طرح و برنامه های خود طی روزهای آینده تجدیدنظر کند تا بتوان در ماه جاری به یک توافق جامع دست یافت.

استفان بارکلی وزیر برگزیت انگلیس نیز گفت: اتحادیه اروپا باید در آستانه 31 اکتبر ، خلاقیت و انعطاف پذیری خود را نشان دهد.

سخنگوی کاخ الیزه نیز در اظهاراتی تاکید کرد: ماکرون در گفتگوی تلفنی با جانسون موافقت کرده است که تیم میشل بازنیه مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا و مقام های بریتانیایی باید مذاکرات خود را طی روزهای آینده ادامه دهند تا بتوانند طی هفته جاری به یک توافق احتمالی برسند.