به گزارش افکارنیوز،

نشست وزارتخانه‌های کشور سازمان همسود با موضوع مبارزه با جرائم در فضای مجازی در شهر «مسکو» برگزار شد.

اخبار بین الملل- در این جلسه نمایندگان وزارت کشور قرقیزستان، آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، تاجیکستان، روسیه و همچنین مقامات دفتر هماهنگی در زمینه مبارزه با جرائم همسود حضور داشتند.

در ابتدای نشست «والری کاجکار» معاون وزیر کشور روسیه گفت: در دنیای امروز جرائم جدیدی به وجود آمدند که با استفاده از فناوری‌های اطلاعاتی انجام می‌شوند و همین موضوع مبارزه با آنها را مشکل‌تر کرده است.

این مقام تصریح کرد: همچنین وزارتخانه‌های کشور سازمان همسود به طور مؤثر در زمینه مبارزه با تروریسم، مقابله با مجرمین سازمان یافته، قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیرقانونی همکاری می‌کنند اما گسترش فناوری‌های اطلاعاتی مشکلات جدیدی را به وجود آوردند و توجه بیشتر وزارتخانه‌های کشور را تقاضا می‌کند.

کاجکار خاطر نشان کرد: مجرمین از طریق اینترنت جرائم مختلفی در بخش بانکی، ارز دیجیتال، فروش مواد مخدر، روانگردان‌ها، سلاح، مطالب تروریستی، افراطی و متقاعد کردن جوانان برای خودکشی انجام می‌دهند که با این پدیده‌ها باید برخورد جدی شود.

«الگ کاناوالاف» دفتر هماهنگی مبارزه با جرائم سازمان همسود گزارشی از اجرای تصمیمات حاصل شده در قالب نشست شورای وزیران کشور سازمان مذکور در شهر «تاشکند» که در ماه می سال 2019 برگزار شد را قرائت کرد و گفت: در چارچوب این اقدامات باید همکاری علمی بین وزارتخانه‌های کشور سازمان همسود تقویت گردد.

به گفته وی مراکز تحلیلی رسمی باید به طور فعال مطالعات درباره تهدیدات ناشی از اینترنت را انجام دهند.

در ادامه جلسه حضار روش‌های نظارت خود بر مبارزه با جرائم در اینترنت و روش‌های مقابله با آنان را مطرح کردند.

در پایان این نشست حضار بر اجرای تمام مسائل هماهنگ شده در این جلسه تأکید کردند.

اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع پس از فروپاشی شوروی سابق شکل گرفت. بیانیه تاسیس این اتحادیه در 21 دسامبر 1991 (20 آذر 1380) در «آلماتی» توسط رهبران آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین امضا شد.

عضویت گرجستان دراین اتحادیه به دنبال تصمیم رسمی روسای جمهور کشورهای عضو در 3 دسامبر 1993 (12 آذر 1382) و به دنبال درخواست «ادوارد شواردنادزه» رئیس جمهور گرجستان در 8 اکتبر 1993 (16 مهر1382) صورت گرفت.

بیش از 70 درصد بودجه جامعه مشترک المنافع توسط روسیه پرداخت می‌شود هزینه می‌شود.