دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه سران پنتاگون، وزارت دفاع این کشور و دفتر مدیریت و بودجه را در خصوص رسوایی تازه رئیس‌جمهور در ماجرای اوکراین گیت احضار کردند.

اخبار بین الملل- مقامات پنتاگون در خصوص اسناد مربوط به تصمیم دولت دونالد ترامپ برای توقف کمک مالی به اوکراین، در حالیکه او رئیس‌جمهور این کشور را در خصوص تحقیقات علیه جو بایدن، مهمترین رقیب دموکراتش در انتخابات ۲۰۲۰، تحت فشار قرار داده، به مجلس نمایندگان آمریکا احضار شدند.

آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس، الیوت انگل، رئیس کمیته روابط خارجی و الیجا کامینز، رئیس کمیته نظارتی مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای اعلام کردند: احضاریه ضمیمه شده خواستار اسنادی است که بررسی آن‌ها از سوی این کمیته‌ها برای پی بردن به توالی این رویداد‌ها و دلایل نهفته در پس تصمیم کاخ سفید مبنی بر خودداری از کمک نظامی مهم به اوکراین، که از سوی کنگره برای مقابله با تهاجمات روسیه تخصیص داده شده بود، ضروری است.

ظاهرا این احضاریه با هدف پی بردن به اطلاعات مربوط به توقف کمک نظامی به اوکراین بر اساس مضمون گفت و گوی تلفنی افشا شده میان ترامپ و رئیس جمهور اوکراین صادر شده است.

به تازگی افشاگری ناشناس اعلام کرد ترامپ در چندین تماس تلفنی با ولادیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود خواستار تسریع تحقیقات درباره فساد مالی پسر جو بایدن شده است. به دنبال این خبر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد این مجلس بررسی رسمی استیضاح ترامپ را به اتهام نقض قسم خود آغاز می‌کند.

او طی تماسی تلفنی در ۲۵ ژوئیه از رئیس‌جمهور اوکراین خواسته بود تا تحقیقات درباره فساد مالی جو بایدن و پسرش را تسریع بخشد. افشای این موضوع باعث شد دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر گزینه استیضاح را مطرح کنند.