به گزارش افکار نیوز به نقل از ايسنا، روزنامه ایشین ایج در گزارشی با اشاره به انجام اين سفر نوشت: پیشبینی میشود که سفر نخستوزیر سینك، به ایران در سال جاری میلادی، از یک سو رابطه متعادل با ایران را حفظ و از سوی دیگر به گفتوگوهای صلح با پاکستان کمک خواهد کرد.

این روزنامه نوشت: ایران میزبانی شانزدهمین نشست سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها را در ماه سپتامبر برعهده خواهد داشت.

دیدار مان موهان سینگ از پایتخت ایران در واقع نشانه بی‌طرفی هند خواهد بود. چون این سفر در بحبوحه بحران روزافزون در غرب آسیا صورت می‌گیرد.

این روزنامه در ادامه آورده است: این دیدار بعد از دیدار وزیر امور خارجه اس. ام. کریشنا از رژیم صهیونیستی و دیدار وزیر دفاع ای. کی. آنتونی از عربستان سعودی صورت خواهد گرفت. این سفر هم‌چنین بعد از دیدار اتل بهاری واجپایی در سال ۲۰۰۱ میلادی، اولین دیدار نخست وزیر هند از ایران در طول یک دهه گذشته خواهد بود.

دیدار پیشنهادی نخست وزیر سینک از تهران به عنوان نمایش رابطه متوازن هند با بازیگران عمده در منطقه توصیف شده است. برقراری رابطه‌ای گسترده با منطقه به ویژه بعد از تعقیب منافع کوته‌نظرانه در آستانه امضای پیمان هسته‌یی بین هند و آمریکا، تغییری خوشایند در سیاست هند است. هند و پاکستان در میان ۱۲۰ کشور عضو جنبش غیرمتعهد قرار دارند.

نخست وزیر سینک در حاشیه این نشست، علاوه بر میزبان خود، رییس جمهور ایران، احتمالا با همتای پاکستانی خود، یوسف رضا گیلانی، نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

نخست وزیران هند و پاکستان آخرینبار در حاشیه نشست سران کشورهای عضو "سازمان همکاری منطقهيی جنوب آسیا" (سارک) در سپتامبر سال ۲۰۱۱ در مالدیو با یکدیگر دیدار و گفتوگو کردند. اتفاقا در حاشیه آخرین نشست سران جنبش غيرمتعهد در سال ۲۰۰۹ در شرم الشیخ مصر بود که نخست وزیر سینك و نخست وزیر گیلانی توافق کردند که مبارزه با تروریسم را از گفتوگوهای صلح جدا کنند.