به گزارش افکارنیوز،

نشریه آمریکایی  (FRN) روز گذشته در مقاله‌ای تحت عنوان «راهکار بزرگ پوتین: تاریخچه کوتاه احیای مجدد روسیه» نوشته است: به‌رغم انتظاری که کشورهای غربی داشتند، روسیه طی چند سال گذشته و با وجود تحریم‌های شدید، توانسته مواضع خود در عرصه جهانی را تقویت کرده و توان بالقوه نظامی خود را نیز بطور قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد.

اخبار بین‌الملل- بر اساس اطلاعات این پرتال خبری، روسیه طی سال‌های اخیر نه تنها قدرت نظامی خود را از دست نداده، بلکه آن را افزایش داده و در عین حال توان نظامی خود را با سایر کشورها در سراسر جهان: از سوریه و ونزوئلا گرفته تا ترکیه، الجزایر و احتمالاً عربستان سعودی نیز به شراکت گذاشته است.

 

نویسنده این مطلب یادآور شده: تسلیحات نظامی مدرن روسیه، چالش بسیار جدی برای تسلیحات نظامی آمریکایی و اروپایی به شمار می روند. بخش قابل ملاحظهای از سلاحهای جدید روسیه به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور در پاسخ به خروج آمریکا از پیمان سپر ضدموشکی در سال 2001، تولید شده است.

بر اساس این مقاله، در حال حاضر بیش از پیش واضح شده است که قدرت رئیس جمهوری روسیه در تفکر و طرح‌های وی در برنامه ریزی‌های دراز مدت مدرنیزه سازی تسلیحات نظامی و توانایی در اولویت بندی و احیای قدرت نظامی این کشور است. علاوه بر آن، توان بالقوه نظامی روسیه گویای سطح بالای آموزش در روسیه است و این کشور در عرصه‌های غیرنظامی نیز موفقیت‌های اساسی بدست آورده است. برای مثال در چارچوب برنامه‌های فضایی، روسیه در حال ساخت «فرودگاه فضایی شرق» است و در ماه آگوسا سال جاری نیز نخستین نیروگاه هستهای شناور در جهان را راه اندازی کرده است.

در این مقاله همچنین یادآوری شده که مقاومت موفقیت آمیز روسیه در برابر تحریم‌های غرب، دیگر کشورها را مجبور به اعتراف درباره شکست خوردن اقدامات محدودکننده ضدروسی و ضرورت به توافق رسیدن با مسکو کرده است.

نویسنده این مقاله، خط مشی ولادیمیر پوتین در توسعه روسیه را «make Russia great again» (روسیه را دوباره با عظمت کردن) نامیده که به طور غیرمنتظره‌ای به یک روند جهانی تبدیل شده است.

در این مقاله نوشته شده: «مقاومت سرسختانه روسیه در مقابل تحریم‌های غرب و جهت گیری به سمت "محور جدید شرق" در سیاست خارجی این کشور، منجر به آن شده که صداهای بسیاری از هر دو طرف آتلانتیک شنیده می شود که:  اگر ما نمی توانیم بر روسیه پیروز شویم، بایی سعی کنیم با آنها به توافق برسیم. ولادیمیر پوتین این امکان را بوجود آورده تا به تدریج گفت‌وگو با آمریکا را سر و سامان دهد و تماسهای نزدیکی با چین برقرار کند.»