به گزارش افکارنیوز،

«ایمن سوسان» معاون وزیر خارجه سوریه تأکید کرد که وجب به وجب خاک این کشور باید آزاد شود؛ زیرا منطقه‌ای وجود ندارد که ارتش سوریه بدان نرسد.

اخبار بین‌الملل- سوسان با تأکید بر اینکه «ادلب بزودی به آغوش میهن بازخواهد گشت»، اعلام کرد که «هیچ مشکلی برای مذاکره با هر فرد سوری، زیر سقف میهن وجود ندارد».

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از این مسئول سوری گزارش داد که اتحادیه عرب، بدون حضور سوریه، نمی‌تواند، عربی باشد و هر گونه بازگشتی به این اتحادیه، باید به گونه‌ای باشد که در راستای منافع ملت سوریه باشد.

سوسان درباره بحران سوریه هم گفت که این بحران، از قبل برنامه‌ریزی شده بود، ولی سیاست سوریه در مقابله با آن، بر اساس محورهای مبارزه با تروریسم، آشتی ملی و طرح‌های جدی و صادقانه برای حل آن بود.

وی درباره سیاست‌های مخرب آمریکا در منطقه نیز تأکید کرد، به سود آمریکا نیست که هیچ آتشی را خاموش کند؛ زیرا این آتش، تضمینی برای تداوم هژمونی واشنگتن است.

این مسئول سوری پیرامون سیاست‌های ترکیه هم تصریح کرد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با سیاست‌های اشتباه خود، شکست می‌خورد؛ سیاست‌های که در داخل ترکیه به خودش باز می‌گردد.

سوسان در بخش دیگری از اظهارات خود، درباره قانون اساسی سوریه گفت: «قانون اساسی، یک مسئله حاکمیتی و ملی است که هیچ کس به جز مردم سوریه، حق مداخله در آن را ندارند».

اواخر ماه گذشته میلادی، سازمان ملل و دمشق از توافق بر سر تشکیل کمیته قانون اساسی و مکانیزم آن خبر دادند.

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه در آن زمان گفت که قانون اساسی سال 2012 در این کمیته، بررسی خواهد شد و «بررسی قانون اساسی مانع از تدوین قانون اساسی جدید نمی‌شود؛ زیرا با اصلاح یک ماده واحده، ما با قانون اساسی جدیدی مواجه هستیم».