به گزارش افکارنیوز،

روزنامه "زوددویچه سایتونگ" در مطلبی این پرسش را مطرح کرد که آیا راه حلی برای پناهندگان نجات یافته از دریای مدیترانه در اتحادیه اروپا وجود خواهد داشت؟ قبل از برگزاری نشست وزرای کشور اتحادیه اروپا تردیدهایی در این باره بین کشورهای اروپایی شکل گرفته است.

اخبار بین‌الملل- بعد از دیداری که در کشور مالت در این باره در ماه سپتامبر برگزار شد "هورست زیهوفر"، وزیر کشور آلمان درباره حل این مسئله ابراز خوش بینی کرد. وی بر این عقیده است که حدود 12 تا 14 کشور عضو اتحادیه اروپا در یک مکانیسم اضطراری برای تقسیم پناهندگان نجات یافته از دریای مدیترانه مشارکت خواهند کرد.

زیهوفر می خواهد امروز (سه شنبه) در نشست وزرای کشور اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ یک بار دیگر برای توافقی که اخیرا بین کشورهای آلمان، فرانسه، مالت و ایتالیا شکل گرفت تبلیغ کند و حامیان بیشتری برای آن جمع کند.

چندی پیش کشور آلمان با کشورهای فرانسه، ایتالیا و مالت درباره یک راه حل موقتی برای تقسیم پناهندگان نجات یافته از دریای مدیترانه توافق کردند.

البته در بروکسل به ندرت کسی اعتقاد دارد که زیهوفر در این راستا موفق خواهد بود. یک دیپلمات اتحادیه اروپا در این باره گفته است که به ندرت بیش از تعداد معدودی کشور در این طرح اضطراری شرکت خواهند کرد.

دلایل تردیدهای کشورهای اروپایی در این باره مختلف است. در این میان بخصوص کشورهای حاشیه دریای مدیترانه خواستار مشارکت همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روند تقسیم پناهندگان هستند. در همین راستا کشورهای یونان، قبرس و بلغارستان می خواهند در نشست روز سه شنبه یک بیانیه شخصی را در این باره ارائه دهند.

در این بیانیه آمده است که اگر چه همه بررسی ها حاکی از افزایش ورود مهاجران به مسیر دریای مدیترانه دارد، اما نگرانی ها و مشکلات این مسیر کاملا مورد توجه قرار نگرفته است.

این سه کشور عضو اتحادیه اروپا  که به شدت تحت تاثیر هجوم بالای پناهندگان قرار دارند در این بیانیه خواستار یک مکانیسم عادلانه تقسیم پناهندگان روی همه کشورهای عضو این اتحادیه و حمایت از کشورهایی شدند که بیش از همه از این هجوم پناهندگان آسیب می بینند.

"اریک مارکواردت"، از نمایندگان حزب سبز پارلمان اروپا بر این عقیده است که کشورهای اصلی تحت فشار پناهندگان اسپانیا و یونان هستند که برای آن ها هیچ راه حلی یافت نشده است. پس ما متوجه می شویم که در اینجا بیشتر مسئله سیاست های سمبولیک مطرح است تا راه حلی برای این شرایط اضطراری.

هنوز بسیاری کشورهای اروپایی در این باره موضع گیری نکرده اند و می خواهند تنها زمانی در این راستا همکاری کنند که دیگر کشورها هم به اندازه کافی برای این منظور اعلام آمادگی کنند. اما تا به حال هیچ کشور اروپایی تعهد خود نسبت به این توافق را اعلام نکرده است. برخی ناظران این احتمال را می دهند که شرایط هیچ تغییری نکند.

تغییر دولت در ایتالیا هم در این راستا تاثیر گذاشته است که برخی کشورهای اروپایی نسبت به چند ماه قبل احساس فشار کم تری کنند تا در این راستا کاری انجام دهند.

همچنین در برلین هم روز دوشنبه تلاش شد تا انتظارات از نشست روز سه شنبه را کاهش دهند تا از عصبانیت های بعد از آن اجتناب شود.

یک سخنگوی وزارت کشور آلمان اعلام کرد که هیچ کس نمی خواهد بر دیگر کشورهای اروپایی برای مشارکت سریع در این مکانیسم اضطراری تقسیم پناهندگان فشار وارد کند. در اینجا این مسئله مطرح است که تبلیغ کنیم و حمایت هایی را برای این منظور جلب کنیم.