به گزارش افکارنیوز،

منطقه کفرفالوس شاهد بزرگترین ، وسیع ترین و جامع ترین مانور شبیه سازی شده برای مقابله با تهدیدات بلایای شیمیایی ، بیولوژیکی و رادیولوژی با حضور نهادهای نظامی و امنیتی لبنان ، بیمارستان ها ، خدمه دفاع مدنی ، آمبولانس ، آتش نشانی ، امدادرسانی و جوامع مدنی بود. پس از ماهها این آموزش با نظارت وزارت بهداشت لبنان و با همکاری سازمان بهداشت جهانی انجام شد.

اخبار بین‌الملل- در این مانور که با حضور جمیل جبق وزیر بهداشت لبنان انجام شد٬حدود 500 نفر از اعضای ارتش لبنان ، نیروهای امنیتی کشورو امنیت دولتی ، گمرک ، تیمهای پزشکی متعلق به بیمارستانهای دولتی و خصوصی ، دفاع شهری ، اداره بهداشت اسلامی ، صلیب سرخ ، انجمن پیام سلامت ، آتش نشانی و آمبولانس شرکت کردند. در این مانور همچنین حدود 300 پرسنل غیرنظامی در نقش افرادی عمل کردند که مثلا در اثر حملات شیمیایی زخمی شدند.

در این مراسم مانور٬ جمیل جبق تأکید کرد که پس از آنکه لبنان آیین نامه جهانی بهداشت را در سال 2010 امضا کرد ، وزارت بهداشت این کشور با همکاری سازمان بهداشت جهانی ٬کار بر روی یک برنامه بهداشتی را برای مقابله با تهدیدات بیولوژیکی و رادیولوژیکی آغاز کرد.

وی ادامه داد که با آغاز بحران سوریه و شایعات مربوط به استفاده از سلاح های شیمیایی ، وزارت بهداشت در سال های 2012 و 2013 آموزش فشرده بیمارستان ها در زمینه راه های مقابله با جراحات احتمالی و چگونگی محافظت از کارکنان بهداشتی در برابر این مواد و استفاده از وسایل محافظ و سایر موارد را آغاز کرد که در آن بیش از 80 بیمارستان آموزش دیدند.

جبق خاطرنشان کرد که در سال 2015 ، وزارت بهداشت٬ فراهم کردن تجهیزات هسته ای تیم های پزشکی را برای مقابله با تهدیدات بیولوژیکی ، شیمیایی و رادیولوژیکی در استان های بیروت، شمال و عکار و بقاع و بعلبک-هرمل آغاز کرد و در آنجا بیش از 230 نفر آموزش دیدند٬ همچنین در استان های جنوبی و نبطیه نیز بیش از 150 نفر آموزش دیده اند.

وزیر بهداشت لبنان تصریح کرد که این مانور زنده در لبنان در نوع خود بی‌سابقه بود؛ زیرا تمام خدمات درمانی ، پزشکی ، نظامی ، امنیتی و نیروی هوایی برای مقابله با یک نابودی فراگیر را شامل می‌شد.

ایمان شنقیتی ، نماینده سازمان بهداشت جهانی نیز در این مراسم سخنرانی و فاش کرد که بیش از 62 میلیون نفر در سراسر جهان با استفاده از این سلاح های کشنده آسیب دیده‌اند.