به گزارش افکارنیوز،

پس از آنکه رئیس جمهوری آمریکا دستور خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه را صادر کرد موجی از نگرانی و سردرگمی در میان نیروهای کْرد و سایر متحدان آمریکا در سوریه، از جمله متحدان اروپایی این کشور پدید آمده است.

اخبار بین‌الملل- کاخ سفید در بیانیه رسمی خود روز یکشنبه اظهار داشت؛ نیروهای آمریکایی که هم اکنون داعش را شکست داده‌اند، دیگر در منطقه نزدیک به مرز ترکیه حضور نخواهند داشت. این بیانیه از شروع قریب الوقوع عملیات نظامی ترکیه در این منطقه خبر می دهد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه پیشتر (یکشنبه) اعلام کرده بود کشورش به زودی عملیات گسترده ای در شمال سوریه علیه نیروهای کرد آغاز خواهد کرد. «یگان های مدافع خلق» که از جمله متحدان آمریکا در منطقه هستند، از نظر ترکیه یک گروه تروریستی وابسته به پ ک ک به حساب می آیند.

بیانیه کاخ سفید همچنین می گوید دولت آمریکا تلاش کرده است فرانسه، آلمان و دولت‌های دیگر اروپایی را متقاعد کند که اعضای باقیمانده داعش که از کشورهای اروپایی گسیل شده اند را به کشورهای خود بازگردانند.

این بیانیه اظهار می دارد که پس از مخالفت کشورهای اروپایی، دولت آمریکا دیگر وظیفه نگهداری از این زندانیان را که هزینه زیادی روی دست مالیات دهندگان آمریکایی می گذارد به عهده نخواهد گرفت. این بیانیه می افزاید "هم اکنون مسولیت نیروهای دستگیر شده داعشی طی دو سال گذشته در منطقه به عهده ترکیه است."

لازم به یادآوری است که اکنون هزاران اسیر داعشی، شامل نزدیک به ۱۲ هزار مرد در اختیار نیروهای کرد قرار دارند که نزدیک ۴ هزار نفر از آنها شهروندان خارجی (غیر سوری) هستند.

با وجود آگاهی آمریکا از عملیات ترکیه، ترامپ تهدید کرده است که اگر ترکیه دست به اقدامی خارج از اندازه یا غیر انسانی بزند، اقتصاد این کشور را ویران خواهد کرد.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا نیز در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر شد اظهار داشت که عملیات ترکیه در شمال سوریه مورد تایید ارتش آمریکا نبوده و از چنین عملیاتی حمایت نخواهد کرد.

میچ مکانل، رهبر جمهوری خواهان سنا گفته است "عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه فقط به نفع ایران، روسیه و رژیم اسد خواهد بود."  همچنین نماینده مسلمان حزب دموکرات در کنگره، ایلهان عمر در اظهار نظر مشابهی با کنار هم قرار دادن ایران و داعش در توئیتی اظهار داشته است که خروج آمریکا از منطقه "پاداشی به ایران و داعش" خواهد بود.

دونالد ترامپ گفته است که در ابتدا قرار بود آمریکا فقط ۳۰ روز در منطقه بماند اما "ما ماندیم و بیشتر و بیشتر در جنگی که پایانی برای آن  قابل تصور نیست فرو رفتیم." وی نبردهای منطقه را "جنگهای قبیله ای" دانست و خواهان بازگشت نیروهای آمریکایی به کشور شد.

ترکیه اعلام کرده است که هدف از عملیات نظامی ایجاد یک منطقه حائل بین نیروهای کرد در شمال سوریه و خاک ترکیه است. آمریکا و ترکیه بر سر چگونگی این منطقه حائل اختلاف نظر دارند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در واکنش به این خبر از آمادگی ایران برای کمک به حل اختلافات بین سوریه و ترکیه خبر داده است. ظریف آمریکا را یک نیروی اشغالگر خوانده و گفته است به دنبال اجازه آمریکا بودن برای تامین امنیت منطقه، کاری بیهوده است.

استفانی گریشام، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید در اظهار نظری در عصر روز یکشنبه گفت "نیروهای آمریکایی نه از عملیات ترکیه حمایت می کنند و نه خودشان را درگیر خواهند کرد."

کوین مک کارتی، رهبر اقلیت جمهوری خواه در کنگره با اشاره به رها شدن نیروهای کرد از طرف آمریکا گفته است "می‌خواهم مطمئن شوم که ما در برابر کسانی که با ما جنگیده و به ما کمک کرده‌اند، سر قولمان هستیم." وی خواهان پایبندی آمریکا به قول حمایتش از نیروهای کرد شمال سوریه شد.

سناتور جمهوری خواه لینزی گراهام که از حامیان دونالد ترامپ به حساب می آید گفته است "اگر اخبار رسانه ها درست باشد، این یک فاجعه ی در حال شکل گیری است."

ترامپ در توئیت دیگری که همه با حروف بزرگ به نشانه تاکید نوشته شده گفته است: "ما هر جا به نفعمان باشد می جنگیم و فقط برای برنده شدن."

در ادامه اعلام موضع ترکیه برای عملیات نظامی در منطقه، گروه های وابسته به «نیروهای دموکراتیک سوریه» تهدید کرده اند که هرگونه عملیات ترکیه را با قدرت پاسخ خواهند داد. مصطفی بالی، سخنگوی این گروه در توئیت خود اظهار داشت که هرگونه عملیات نظامی ترکیه را به یک "جنگ تمام عیار" تبدیل خواهد کرد.

جیمز جفری، فرستاده آمریکا به ائتلاف بین المللی ضد داعش می گوید هم اکنون مسئولیت نگهداری از هزاران اسیر داعشی به عهده نیروهای کرد است. از جمله آنها می توان به حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر عضو بسیار خطرناک داعش اشاره کرد که عمدتاً از کشورهای اروپایی گسیل شده و اکنون راه برگشت ندارند. علاوه بر آن باید نزدیک به ۱۰ هزار اسیر داعشی از عراق و سوریه را نیز به این تعداد اضافه کرد.

ترامپ بارها از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و آلمان خواسته است که زندانیان داعشی خود را به کشورشان بازگردانند. اما این کشورها همیشه این خواسته را رد کرده اند.

نیروهای کرد از احتمال فرار اسرای داعشی در صورت بروز درگیری ها ابراز نگرانی کرده اند.

دونالد ترامپ در سخنانی که روز دوشنبه در کاخ سفید و در برابر خبرنگاران بیان کرد، اظهار داشت که داعش مشکل آمریکا نیست. وی خواهان آن شد که کشورهای منطقه از جمله ایران، سوریه، ترکیه و عراق با آنها برخورد کنند.

دوشنبه «کینو گبریل»، نماینده «نیروهای دموکراتیک سوریه» که گروهی متشکل از نیروهای کرد معارض دولت سوریه است در مصاحبه ای با یک تلویزیون عربی گفت "آمریکایی ها قول داده بودند که جلوی هرگونه حمله از طرف ترکیه را بگیرند."

وی در ادامه گفت: "اعلامیه آمریکا غیرمترقبه بود و ما آن را خنجری از پشت به نیروهای دموکراتیک سوریه تعبیر می کنیم."

در این میان رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی در حال هضم این واقعیت هستند که فاصله زیادی بین حرف و عمل دونالد ترامپ در مورد اقدام نظامی وجود دارد.

انگلیس از تصمیم ترامپ شگفت زده شد

دونالد ترامپ در سخنان روز دوشنبه خود در جمع  خبرنگاران مدعی شد که انگلیس از تصمیم وی "بسیار شگفت زده" شده است، گرچه "خیلی های دیگر این تصمیم را درک می کنند." این برای انگلیس که مدعی روابط ویژه با امریکا است نگران کننده به حساب می آید.

سخنگوی رسمی نخست وزیر انگلیس در یادداشتی که در اختیار مطبوعات قرار داده می گوید "ما عمیقاً نگران گزارش‌هایی مبنی بر تصمیم ترکیه برای یک عملیات نظامی در شمال شرقی سوریه بوده، و از عملیات مورد نظر ترکیه حمایت نمی کنیم. ما با شرکای بین المللی از جمله فرانسه و آلمان در تماس هستیم. انگلیس همواره با ترکیه صریح بوده است که از حمله یکجانبه نظامی باید پرهیز کند؛ چرا که موجب عدم ثبات در منطقه شده و تلاشهای منتهی به  دوامِ شکستِ داعش را تهدید می کند."

دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس بر اساس این یادداشت، به همتای آمریکایی خود مایک پومپئو گفته است که عملیات نظامی ترکیه "مایه نگرانی عمیق" است.

نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل نیز از جمله کسانی است که تصمیم ترامپ را محکوم کرده است.

گزارش‌ها نشان می دهد که همه نیروهای حاضر در منطقه از جمله متحدان اروپایی آمریکا از تصمیم اخیر ترامپ شوکه و شگفت زده هستند.