به گزارش افکارنیوز،

به فاصله سه روز بعد از مذاکرات دو جانبه هیات‌های آمریکایی و کره شمالی در سوئد،  نشست سه جانبه نمایندگان ارشد کره جنوبی، آمریکا و ژاپن در امور مربوط به مذاکرات اتمی در واشنگتن برگزار شد.

اخبار بین‌الملل- بنا بر نوشته رادیو «کی‌بی‌اس» کره جنوبی، «لی دو هون» مذاکره‌کننده ارشد اتمی کره جنوبی روز گذشته (سه‌شنبه) با «استفان بیگان» و «شیگکی تاکیزاکی» همتایان آمریکایی و ژاپنی خود در پایتخت آمریکا دیدار کردند تا درباره نشست کارشناسی اخیر واشنگتن و پیونگ‌یانگ در کشور سوئد رایزنی کنند.

طبق این گزارش، مذاکره‌کننده ارشد اتمی کره جنوبی علاوه بر حضور در نشست مشترک سه جانبه، دیدارهای جداگانه دوجانبه‌ای‌ هم با همتایان آمریکایی و ژاپنی خود ترتیب داد.
بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، نشست سه جانبه نمایندگان ارشد واشنگتن، سئول و توکیو تاکیدی مجدد بر اهمیت ادامه هماهنگی‌های سه کشور به منظور حصول به یک صلح پایدار و خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره بود و طرف‌های شرکت‌کننده در این نشست، درباره راه‌های دستیابی به پیشرفت در خلع سلاح اتمی کره شمالی تبادل نظر کردند.

وزارت خارجه کره جنوبی هم در بیانیه‌ای درباره این نشست سه جانبه خبر داد که نمایندگان ارشد این سه کشور درباره نشست دوجانبه کارشناسی آمریکا و کره شمالی در سوئد صحبت کردند.

این دومین دیدار سه جانبه نمایندگان ارشد کره جنوبی، آمریکا و ژاپن در امور مربوط به مذاکرات اتمی کره شمالی طی یک ماه اخیر است. سوم مهرماه هم در حاشیه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل در نیویورک، نشست سه‌جانبه‌ای بین نمایندگان این سه کشور برگزار شده بود.

نشست سه جانبه تازه آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در حالی انجام شده که به گفته مقام‌های کره شمالی، گفت‌و‌گوهای روز شنبه (۱۳ مهرماه) هیات‌های کارشناسی واشنگتن و پیونگ یانگ در سوئد به شکست انجامید.

 وزارت خارجه کره شمالی با صدور بیانیه‌ای در خصوص شکست مذاکرات کارشناسی اخیر با آمریکا تأکید کرد که واشنگتن همچنان به «سیاست‌های خصمانه» اصرار می‌ورزد و در برگزاری مذاکرات‌ ارزشمند با پیونگ‌یانگ ناتوان است و اظهارات دروغین علیه این کشور مطرح می‌کند.