به گزارش افکارنیوز،

سازمان موسوم به «دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه» اعلام کرد از آغاز عملیات ترکیه، بیش از ۶۰ هزار نفر از شمال شرقی سوریه گریخته‌اند.

این منبع اعلام کرد: «از روز چهارشنبه بیش از ۶۰ هزار نفر آواره شده اند و از مناطق هم مرز با ترکیه و به ویژه مناطق رأس العین و درباسیه فرار کرده و به ویژه به سمت مناطق شرقی و نزدیک به شهر حسکه روی آورده اند.»

اخبار بین‌الملل-روز پنجشنبه شمار زیادی از سازمان‌های بشردوستانه درباره این حمله هشدار دادند و خاطرنشان کردند این مرحله جدید از جنگ سوریه می‌تواند پیامد‌های مخربی بر غیرنظامیان داشته باشد. این سازمان‌های غیردولتی در بیانیه مشترکی اعلام کردند: «تقریبا ۴۵۰ هزار نفر در مناطقی که در کمتر از پنج کیلومتری مرز قرار دارد زندگی می‌کنند.»

در این بیانیه که ۱۴ سازمان از جمله شورای آوارگان نروژ آن را صادر کرد، آمده است: «اگر همه طرف‌ها حداکثر خویشتن داری را به کار نگیرند و اولویت را به محافظت از غیرنظامیان ندهند، این افراد در خطر هستند.» در این بیانیه هشدار داده شد شمار بسیاری از غیرنظامیان با خطر عدم دسترسی به کمک‌های بشردوستانه مواجه هستند.

سازمان غیردولتی «کودکان را نجات دهیم» در بیانیه جداگانه‌ای درباره وقوع یک «فاجعه انسانی قریب الوقوع» هشدار داد. این منبع اعلام کرد: «با زمستانی که در راه است، این افراد باید برای یافتن پناهگاه با چالش‌هایی مضاعف مواجه شوند».