به گزارش افکارنیوز،

«مارک میلی» رئیس‌ ستاد مشترک ارتش آمریکا روز گذشته (جمعه) طی یک تماس تلفنی با «یاسر گولر» رئیس ستادکل ارتش ترکیه درباره عملیات نظامی آنکارا در شمال سوریه گفت‌وگو کرد.

اخبار بین‌الملل- روابط عمومی ستاد مشترک ارتش آمریکا با صدور بیانیه‌ای در خصوص این تماس تلفنی اعلام کرد: «دو رهبر در خصوص اوضاع امنیتی سوریه و اهمیت همکاری آمریکا-ترکیه در منطقه گفت‌وگو کردند. آمریکا برای روابط دیپلماتیک خود با ترکیه ارزش قائل است».

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه عصر چهارشنبه از آغاز عملیات نظامی این کشور در شمال شرق سوریه با اسم رمز چشمه صلح خبر داد. این عملیات در حالی امروز وارد چهارمین روز خود شد که وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای مدعی شد شهر «رأس‌العین» به تصرف نیروهای عملیات‌کننده درآمده است.

ترکیه قصد دارد با ایجاد منطقه امن به طول بیش از ۲۳۰ کیلومتر و عرض ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر در امتداد مرزهای سوریه، علاوه بر دور کردن این شبه‌نظامیان، زمینه را برای اسکان دو میلیون ۳۰۰ هزار آواره سوری ساکن ترکیه ایجاد کند.

دولت سوریه از این تصمیم ترکیه به شدت انتقاد کرده و آن را اشغالگری جدید خوانده است. ایران و روسیه نیز در باره تبعات این عملیات ترکیه هشدار داده‌اند به ویژه اینکه می‌تواند فرآیند راه‌حل سیاسی در ادلب را تحت‌الشعاع قرار دهد.