به گزارش افکارنیوز،

امارات به منظور آنچه تسهیل در اجرای توافق سیاسی میان شورای انتقالی جنوب و دولت منصور هادی خوانده شده است، کنترل مواضع مهمی در شهر عدن در جنوب یمن که پایتخت موقت دولت منصور هادی است را به نیروهای سعودی تحویل داد.

 اخبار بین‌الملل امارات حامی اصلی شورای انتقالی جنوب یمن است و این نیروها را آموزش و مسلح کرده است؛ اما رابطه آن با دولت منصور هادی هم در مقطع اخیر باتنش همراه بود. ابوظبی، دولت منصور هادی را به تشدید نفوذ تندروها در داخل خود متهم می‌کند و دولت منصور هادی از سوی دیگر امارات را به کمک نظامی به شورای انتقالی برای انجام کودتا متهم کرده است.

جنوب یمن در سپتامبر گذشته درگیری میان نیروهای حامی شورای انتقالی و نیروهای طرفدار دولت مستعفی منصور هادی را شاهد بود که در نتیجه آن نیروهای شورای انتقالی برعدن و مناطقی دیگر مسلط شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام امنیتی طرفدار شورای انتقالی در جنوب یمن اعلام کرد: امارات نیروهای خود را از پایگاه هوایی العند در لحج و همچنین از «فرودگاه عدن» و بندر« الزیت» متعلق به پالایشگاه عدن خارج کرده و این مواضع را تحویل نیروهای سعودی داده است.

برخی مواضع هم تحویل نیروهای سودانی داده  شده است، چرا که سودان هم یک عضو ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان علیه یمن است.

به گفته این منبع، پس از خروج اماراتی‌ها از فرودگاه عدن روز دوشنبه نیروهای سعودی کنترل فرودگاه را به دست گرفتند.

شورای انتقالی جنوب یمن و نمایندگانی از دولت مستعفی منصور هادی چند هفته‌ای است مذاکرات غیرمستقیمی در جده درباره تقسیم قدرت در جنوب یمن داشته‌اند.

مقامات یمنی می‌گویند بر اساس پیش نویس توافق میان دو طرف سرویس‌های دولت مستعفی به عدن بازمی‌گردند و نیروهای کمربند امنیتی مورد حمایت شورای انتقالی مسئولیت امنیت و نظارت بر نیروهای سعودی را در مرحله نخست برعهده می‌گیرند.