به گزارش افکارنیوز،

انتشار خبر هلاکت ابوبکر البغدادی سرکرده تشکیلات تروریستی داعش در سوریه توسط آمریکایی ها بحث و جدل های فراوانی را به دنبال داشته و به سرخط اصلی خبرهای جهان و تحلیل ها و گزارش ها تبدیل شده است.

اخبار بین الملل- مقامات آمریکا به ویژه مایک پمپئو وزیر خارجه و دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور روز گذشته با اعلام خبر هلاکت البغدادی به تشریح جزئیاتی از این عملیات پرداختند. پمپئو این واقعه را رویدادی بسیار بزرگ برای آمریکا عنوان کرد. ترامپ نیز روز گذشته با برگزاری یک کنفرانس خبری سعی کرد این عملیات را یک دستاورد بسیار بزرگ برای دولت خود عنوان کند و در واقع از آن به عنوان برگ سبز خود برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو بهره ببرد.

رئیس جمهوری آمریکا بی آنکه به نقش مستقیم واشنگتن در خلق تروریست های تکفیری داعش در خاورمیانه اشاره ای داشته باشد، در این خصوص گفت: ابوبکر البغدادی در یک تونل در حالیکه مورد تعقیب بود، جلیقه انفجاری خود را منفجر کرد. آزمایش دی‌ان‌ای، هویت او را تائید کرد. شناسه دی ان اِی او را با خود آوردند و پس از آزمایش این موضوع در محل عملیات و نیز در مرکز استقرار از هویت او اطمینان یافتند. بغدادی بزدلانه کشته شد. امروز روز بزرگی برای جهان است. از همه کشورها و گروه ها و نهادهایی که به ما کمک کردند، تشکر می‌کنم. از سربازان ویژه آمریکا برای این عملیات تشکر می‌کنم.

ترامپ در تلاش برای بهره برداری انتخاباتی از این عملیات اضافه کرد: ابوبکر البغدادی رهبر گروه مخوف داعش کشته شد. جهان امروز با کشتن ابوبکر البغدادی به یک مکان امن‌تر تبدیل شده است. البغدادی مثل یک بزدل مُرد؛ او مثل یک سگ در حالیکه فرار می کرد، مُرد. او می دانست که تونل بسته شده است و مرگش حتمی است. در چند هفته گذشته وی را زیر نظر داشتیم. نظامیان ما با ۸ فروند بالگرد در آنجا فرود آمده و در دیوار ساختمان سوراخی را ایجاد کردند؛ آن ها نمی توانستند از در وارد شوند؛ چون مین گذاری شده بود.

این سخنان ترامپ و تشریح جزئیات عملیات آمریکایی ها علیه البغدادی شک و تردید های فراوانی را در میان تحلیل گران و کارشناسان بر انگیخته است به ویژه آنکه آمریکا پیش از این چندین نوبت از هلاکت البغدادی خبر داده بود.

با بررسی نظرات کاربران عرب در شبکه اجتماعی توئیتر در خصوص مرگ البغدادی نیز متوجه می شویم که قاطبه کاربران عرب معتقدند که البغدادی به احتمال زیاد کشته نشده و آمریکا به دنبال بازی تبلیغاتی در این خصوص است.

برخی از کاربران نیز معتقدند که البغدادی ساخته و پرداخته خود آمریکا بوده و اینکه الان دست به از بین بردن آن زده چیز عجیبی نیست. برخی از کاربران نیز نوشتند که با کشته شدن البغدادی کار تشکیلات تروریستی داعش و هزاران هزار تروریست دیگر به پایان نرسیده و وی جایگزین هایی خواهد داشت که در همان مسیر حرکت می کنند.

برخی دیگر از کاربران نیز نوشته اند که البغدادی یک مهره سوخته برای آمریکا بوده و طی یک عملیات به دوره وی پایان دادند چرا که دیگر کاربردی برای آمریکایی ها نداشته است.

در ادامه به برخی از این اظهار نظر کاربران عرب در توئیتر اشاره می کنیم.

یک کاربر عرب نوشته است: چگونه البغدادی به ادلب رسیده در حالی از ایست های ائتلاف بین المللی که وظیفه تحت پیگرد قرار دادن عناصر داعش را دارند عبور کرده است؟ اگر البغدادی با علم آنها به این منطقه رسیده که نشان می دهد ائتلاف آمریکا با تروریستها هماهنگ است و اگر با علم آنها نبوده نشان می دهد که آنها توانایی حمایت از خود را نیز ندارند.

یک کاربر دیگر نیز نوشته است: البغدادی و بن لادن، همه آنها کارتهایی بودند که با آنها بازی شد و در نهایت کارکرد آنها به پایان رسید. هدف از استفاده از آنها، ورود به خاک کشورهای عربی بود و این مهم حاصل شد چرا که آمریکایی ها وارد عراق، سوریه و عربستان شده اند.

یک کاربر عرب نیز نوشته است: درست است. نقش این مزدوران به پایان رسیده و در نهایت مرگ آنها اعلام می شود و ما اثری از جسد آنها نمی بینیم همان طور که این داستان برای بن لادن، الزرقاوی و البغدادی رخ داد.

یک کاربر دیگر نیز نوشته است: البغدادی تنها، مزدور صهیونیستها و آمریکا بود که در منطقه کاشته شد تا به سیاستهای آنها خدمت کند. زمانیکه خدماتش به پایان رسید او را کشتند.

کاربر دیگری هم نوشته است: چگونه البغدادی در ادلب که تحت محاصره است کشته شده؟ این در حالیست که تمام گروه های مخالف وی از ترکیه تا نظام سوریه و روسیه در این منطقه حضور دارند؟ معتقدم که خبر کشته شدن وی درست نیست.

یک کاربر دیگر نیز به سخنان ترامپ در این خصوص اشاره کرده و نوشته است: در حاشیه تمام سؤالاتی که در خصوص کشته شدن البغدادی مطرح شده باید به این نکته اشاره کرد که ترامپ اعلام کرده آزمایش دی ان ای بغدادی تأیید شده این بدان معنی است که آمریکا یک نمونه از دی ان ای البغدادی را داشته. آن را از کجا آورده است؟

یک کاربر دیگر نیز نوشته به اعلام چندین باره خبر مرگ البغدادی اشاره کرده و نوشته است: البغدادی چند بار می میرد! نفر بعدی کیست؟

در نهایت باید گفت که روایت آمریکایی ها و شخص ترامپ از نحوه کشته شدن البغدادی که از آن به عنوان دستاورد مهم خود یاد می کنند باعث به وجود آمدن سؤالات و ابهامات بسیاری در میان افکار عمومی شده که واشنگتن باید پاسخگوی آنها باشد.