به گزارش افکارنیوز،

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در آغاز سخنرانی خود که به مناسبت بزرگداشت علامه سید جعفر مرتضی برگزار شد به تجلیل از شخصیت این علامه پرداخته و تاکید کرد وی روابط گسترده‌ای با مراجع دینی و حوزه در جمهوری اسلامی ایران داشت و در جبهه‌های مختلف حق علیه باطل نقش خود را ایفا کرده استعلامه «سید جعفر مرتضی العاملی» از روحانیون حوزه علمیه لبنان و قم و متخصص در تاریخ اسلام و تشیع شنبه هفته گذشته (چهارم آبان) پس از یک دوره بیماری در بیمارستانی در بیروت درگذشت.

اخبار بین الملل- سید حسن نصرالله افزود: علامه از حامیان انقلاب اسلامی ایران بود و تمام عمرش را به تحقیق و کسب علم و تربیت نسل‌های آتی علما پرداخت و در این مسیر نقش گسترده‌ای در تاسیس حوزه‌های علمیه داشت.

به گفته دبیرکل حزب‌الله لبنان، علامه العاملی در تدوین قانون اساسی ایران و همچنین در جنگ تحمیلی نقش داشت و تجربیات خود را در اختیار انقلاب قرار دادند و همچنین تا پایان عمر خود حامی جبهه مقاومت بود.

او در بیان شخصیت علمی علامه العاملی، به تدوین کتب بسیاری در زمینه‌های مختلف از جمله احکام، تاریخ‌نویسی، جامعه، فرهنگ و بسیاری دیگر زمینه‌ها اشاره کرد و گفت که وی هرگز از تحقیق و پژوهش دست برنداشت.

وی گفت: وقتی از برخی عبارات استفاده می‌کنیم برخی رسانه‌ها اظهارات مرا به کلی تحریف می‌کنند و هرآنچه که هم اکنون در جریان است به ما کمک می‌کند که فهم بهتری درمورد وقایع تاریخی داشته باشیم، برخی رسانه‌ها اظهارات مرا درخصوص اعتراضات تحریف کردند.

وی افزود: زمانی که خطاب به معترضان گفتم که مطالبات شما بر حق است و نباید اجازه موج سواری از جریان این اعتراضات را به هیچ کس بدهید برخی رسانه‌ها مدعی شدند که سید گفته است که در میان مردم عده‌ای مزدوران سفارت خانه‌ها حضور دارند و سفارت خانه‌ها بر روی آنان سرمایه گذاری کرده اند، درصورتی که ابدا من همچنین چیزی نگفته ام، دشمن برای منحرف کردن مطالبات مردمی در لبنان دارد هزینه می‌کند.

سیدحسن نصرالله گفت: درخصوص تحولات اخیر در لبنان باید چند نکته را خاطر نشان کنم: اول اینکه پس از گذشت دو هفته از آغاز تظاهرات در لبنان و اتفاقاتی که رخ داد باید به نکات مثبتی که در این میان روی داد اشاره کنیم، لبنانی‌ها با صبوری و آگاهی توانستند تلاش برخی در بحرانی شدن وضعیت و کشاندن لبنان به یک جنگ داخلی را ناکام کنند.

وی افزود: بر اساس گزارش‌های موجود شکی نیست که تلاش‌هایی برای کشاندن لبنان به یک جنگ داخلی وجود داشته است.

دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: عواملی که در تلاش بودند که اوضاع لبنان را بحرانی کنند با تلاش و قدرت زیاد در میدان حاضر بودند و دشنام‌هایی رد و بدل کردند که در تاریخ لبنان بی سابقه بود، شاهد ناسزاگویی‌های بی پروایانه و تعرض به شهروندان و خبرنگاران رسانه‌ها بودیم و آشکار بود که عده‌ای بر موج اعتراضات سوار بوده و سعی داشتند تا سوء استفاده‌های سیاسی از این اعتراضات بکنند و کشور را با مقاصد سیاسی به تعطیلی بکشانند.

وی افزود: مسئله‌ای که اجازه نداد وضعیت لبنان بحرانی شود سطح بالای آگاهی، بصیرت و نظم عده کثیری از لبنانی‌ها در بیشتر مناطق بود، باید در برابر کسانی که خواستار جنگ داخلی در لبنان هستند با صبوری پیش برویم بدون آنکه ابزاری برای تحقق خواسته شان شویم.

دبیرکل حزب الله لبنان یادآور شد: معترضین از مسئله طائفه‌ای عبور کرده‌اند امروز نباید این تحرکات رابه سمت فرقه گرایی پیش ببریم بلکه باید بر نکات مثبت آن تمرکز کنیم؛ تمام تلاش ما طی دو هفته اخیر و حتی هم اکنون در راستای جلوگیری از سقوط کشور در خلاء و بحران بوده است، شعار‌های گمراه کننده ندادیم بلکه از سقوط کشور جلوگیری کردیم.

سیدحسن نصرالله با اشاره به این موضوع که حزب الله هیچ گاه در پی حکومت بر لبنان نبوده گفت: در سال‌های گذشته برخی تلاش می‌کردند بگویند که دولت‌ها در لبنان دولت‌های حزب الله هستند درصورتی که اینچنین نبود، حزب الله دست برتر را در دولت ندارد و وزارت خانه‌های مهم در دست حزب الله نیست، هرگز دولتی به اسم دولت حزب الله در تاریخ لبنان و سال‌های گذشته وجود نداشته است و تنها هدف از این اظهارات بی پایه و اساس این است که تمام کاسه کوزه‌ها بر سر حزب الله بکشند و شکست‌های دولت‌ها را به گردن حزب الله بیندازند.

وی افزود: در طول سالیان گذشتنه و هم اکنون هرگز برای مقاومت نگران نبودیم و نخواهیم بود چرا که ما قدرت زیادی داریم، حزب الله از قدرت خود در لبنان سوء استفاده نمی‌کند و هیچ برگی از برگ‌های قدرت را در داخل لبنان به کار نمی‌گیرد، پیشتر گفته ایم که اگر کشور به بحران کشیده شود و دولت هم نتواند از پس مخارج خود بر بیاید ما می‌توانیم از پس مخارج بر بیاییم.