به گزارش افکارنیوز،

«عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر، روز گذشته در توییتر، از همتای آمریکایی خود «دونالد ترامپ» به دلیل حمایتش از مذاکرات سه‌جانبه‌ای، که هفته جاری درباره سد النهضه، که اتیوپی آن را بر روی نیل آبی احداث می‌کند، تشکر کرد.

اخبار بین‌الملل- السیسی در این پیام، ترامپ را «مردی بی‌نظیر و قدرتمند در برخورد با بحران‌ها، تعامل با بحران‌ها و ایجاد راه‌حل‌های تعیین‌کننده برای آنها» خوانده است.

رئیس‌جمهوری مصر از ترامپ به دلیل «تلاش‌هایش برای حمایت از مذاکرات سه‌جانبه میان مصر، سودان و اتیوپسی درباره سد النهضه» تشکر کرده است.

مذاکرات مذکور قرار است فردا- چهارشنبه- در واشنگتن با مشارکت مصر، اتیوپی و سودان برگزار شود و طی آن، پروژه اتیوپی برای احداث سد النهضه، که قرار است به طور کامل در سال 2022 راه‌اندازی شود، مورد بحث واقع شود.

اتیوپی از سال 2012 در حال اجرای پروژه گسترده 4 میلیارد دلاری به نام «سد بزرگ النهضه» بر روی نیل آبی را آغاز کرده که به گفته کارشناسان، به کاهش آب سودان و مصر خواهد انجامید.

یک مقام آمریکایی ماه گذشته اعلام کرد که رئیس‌جمهوری مصر در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر از ترامپ خواسته بود که برای شکستن بن‌بستی فراروی مذاکرات، میانجیگری کند.

ترامپ آن زمان موافقت کرد که با اتیوپی در تماس باشد و پیشنهاد داد که «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در این قضیه میانجیگری کند.

السیسی، روز گذشته در توییتر نوشت: «من اطمینان کامل خود را به این نوع از میانجیگری بزرگوارانه، که می‌تواند به ایجاد راه‌حلی توافقی که حقوق تمامی طرف‌ها را در چارچوب قوانین بین‌المللی و عدالت انسانی تامین کند، مجددا تأکید می‌کنم.»

ماه گذشته، «أبی احمد» نخست‌وزیر اتیوپسی در پارلمان این کشور به پروژه سد النهضه پرداخت و گفت: «برخی‌‌ها چیزهایی درباره استفاده از زور( از جانب مصر) می‌گویند. باید تأکید کنیم که هیچ نیرویی نمی‌تواند مانع از اقدام اتیوپی به ساخت این سد شود.»