به گزارش افکارنیوز،

یک مسئول کمیته تحصن در استان «المهره» یمن درباره سیاست عربستان و زیاده‌خواهی آن در استان‌های شرقی یمن هشدار داد.

اخبار بین‌الملل- «احمد بلحاف» فعال یمنی در صفحه توئیتر خود نوشت: تحرکات ریاض در استان حضرموت (بعد از استان المهره) در چارچوب برنامه‌ها و جاه طلبی‌های آن در استان‌های شرقی یمن است.

بلحاف گفت: مردم استان‌های المهره و حضرموت بر مبنای ویژگی‌های فرهنگی و زبانی خود مخالف تحرکات سعودی‌ها هستند. امیدواریم برادران حضرموتی ما هم در قبال این نقش‌ ها که به نفع هیچ کدام از ما نیست، هوشیار باشند. همان طور که راجح و العبودی (استاندار المهره و معاون وی) نمایندگان مردم المهره نیستند.

یمنی‌ها توافق میان نیروهای اماراتی و دولت مستعفی یمن تحت نظارت عربستان را توطئه جدید ریاض برای چپاول استان «حضرموت» و تقویت حضورش در شرق یمن برمی‌شمرند، زیرا استان حضرموت در شرق یمن را تحت سیطره سعودی‌ها قرار می‌دهد.

بر اساس گزارش‌های خبری یمنی، در  شصت سال اخیر، ریاض تلاش کرده با استفاده از جنگ‌های داخلی در یمن، اهداف توسعه طلبانه خود را در حضرموت محقق سازد. استانی که مساحت آن، یک سوم مساحت کل یمن است و با یک نوار مرزی طولانی که از «الخراخیر» تا «شرورة» در «نجران» ادامه دارد، با عربستان هم مرز است.

عربستان همچنین از اواخر ۲۰۱۸ نیروهای خود را به بهانه تقویت امنیت و مبارزه با قاچاق اسلحه به المهره یمن فرستاده است. این استان  یک نوار ساحلی به طول 160 کیلومتر و دو گذرگاه زمینی با کشور عمان و یک بندر دریایی به نام نشطون دارد. علاوه بر عربستان، امارات نیز در المهره مشغول جاسوسی است.

مجمع الجزایر سقطری در جنوب یمن هم از جمله مناطقی است که نظامیان امارات چشم طمع به آن دوخته اند مناطق مختلف این استان طی ماه‌های اخیر بارها شاهد تظاهرات اعتراضی مردم علیه اشغالگری امارات بوده است.