به گزارش افکارنیوز،

کره شمالی امروز سه شنبه با انتقاد از آمریکا اعلام کرد قرار دادن مجدد نام پیونگ یانگ توسط ایالات متحده در فهرست کشورهای حامی تروریسم چشم اندازهای دیپلماسی هسته‌ای میان دو کشور را تیره و تار کرده است.

اخبار بین‌الملل- وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای تاکید کرده است گزارش فهرست سیاه تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا که هفته گذشته منتشر شد نشان دهنده این است که ایالات متحده "سیاست خصمانه" و "تنفر ریشه‌دار" در قبال کره شمالی را حفظ کرده است.

کره شمالی در هفته‌های اخیر انتقاد خود به سیاست‌ها و رویکرد آمریکا را افزایش داده و هفته گذشته نیز دو موشک دیگر به نشانه اعتراض شلیک کرد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه کره شمالی اقدام اخیر آمریکا توهین و خیانت به طرف مقابل گفتگو محسوب می‌شود و این اقدام کانال مذاکره میان دو کشور را هر چه بیشتر تنگ‌تر می‌کند.

کره شمالی دو دهه است که در فهرست سیاه تروریسم آمریکا قرار دارد. در سال 2008 که واشنگتن قصد داشت وارد مذاکره با کره شمالی این کشور را از فهرست سیاه حذف کرد اما دولت ترامپ در سال 2018 مجددا پیونگ یانگ را در لیست سیاه قرار داد.

سران کره شمالی و آمریکا تا کنون سه دیدار رودررو داشته‌اند و به نتیجه‌ای منتهی نشده است. کره شمالی پس از اصرار آمریکا اعلام کرد حاضر است با بررسی یک بسته پیشنهادی جدید به میز مذاکرات بازگردد. کره شمالی خواستار کاهش تحریم‌ها و تضمین امنیتی شده است اما آمریکا حاضر به دادن امتیاز نیست و منتظر گام‌های ملموس کره شمالی در راستای خلع سلاح است.

کیم یونگ چول مقام ارشد کره شمالی هفته گذشته تاکید کرده بود اگر دولت ترامپ ضرب‌الاجل رهبر کره شمالی در خصوص ارائه پیشنهاد بندهای قابل قبول طرفین برای مذاکرات هسته‌ای را نادیده بگیرد "جداً اشتباه" کرده است. رهبر کره شمالی در آوریل 2019 تأکید کرد آمریکا تا پایان سال جاری میلادی فرصت دارد تا به ارائه بسته پیشنهادی معقولانه برای حل موضوع هسته‌ای اهتمام ورزد.