به گزارش افکارنیوز،

عمران خان، نخست وزیر پاکستان با اشاره به یک دعوی قضایی میان اسلام‌آباد و شرکت برق "KKEU" ترکیه در پستی در توییتر نوشت: دولت "تحریک انصاف پاکستان" با کمک رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه کاملا دوستانه پرونده KKEU را حل کرده و از پرداخت جریمه سنگین ۱.۲ میلیارد دلاری تعیین شده توسط مرکز بین‌المللی حل اختلافات سرمایه‌گذاری فرار کرد.

اخبار بین‌الملل- یکی از ۱۲ کمپانی برق اجاره‌ای است که در سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ میلادی در مناقصه‌های دولت پاکستان برای رفع نیازهای شدید این کشور به برق پیروز شده بود.    

روزنامه داون به نقل از دیده‌بان مبارزه با فساد پاکستان گزارش داد، این شرکت و دولت اسلام‌آباد کمی بعد بر سر نفض قرارداد توسط شرکت KKEU دچار اختلاف شدند. با این حال پس از آنکه شرکت KKEU اطمینان داد جریمه ۱۸ میلیون دلاری را به دولت پاکستان بپردازد جدا ازاینکه متعهد شده بود شکایت خود را به دادگاه بین المللی نکشاند، این مساله حل شد.

اما به دنبال درخواست برخی سیاستمداران، دادگاه عالی پاکستان در سال ۲۰۱۳ میلادی این توافق را لغو کرده و شرکت ترکیه‌ای مذکور را مجبور کرد تا پرونده را به مرکز بین‌المللی حل اختلافات سرمایه‌گذاری ببرد چرا که به دنبال جبران خسارتی بود که به خاطر آسیب یا کاهش بها متحمل شده بود.

اما در سال ۲۰۱۷ میلادی، مرکز بین‌المللی حل اختلافات سرمایه‌گذاری به نفع شرکت KKEU رای داد و از اسلام‌آباد خواست تا یک جریمه ۱.۲ میلیارد دلاری را به این شرکت ترکیه‌ای بپردازد.

البته عمران خان به جزئیات اینکه اردوغان چگونه در حل این مساله کمک کرده، اشاره‌ای نکرد.

یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه پاکستان که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری آناتولی گفت که خان شخصا از اردوغان درخواست کرده بود تا از آنجایی که اقتصاد بیمار اسلام‌آباد قادر به پرداخت چنین جریمه سنگینی نیست، در حل این موضوع دیرینه کمک کند.