به گزارش افکارنیوز،

برنامه غذا سازمان ملل متحد روز گذشته (جمعه) در هشداری اعلام کرد، از هر سه شهروند هائیتی یک نفر نیازمند فوری مواد غذایی است.

اخبار بین‌الملل- «هروه ورهوسل» سخنگوی برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد گفت، براساس یک بررسی انجام شده در ماه گذشته مشخص شد که حدود ۳.۷ میلیون شهروند هائیتی از جمعیت ۱۱ میلیونی این کشور با کمبود شدید مواد غذایی روبرو هستند.

وی افزود: از میان حدود ۳.۷ میلیون نفر بیش از یک میلیون شهروند هائیتی به صورت اضطراری به مواد غذایی نیاز دارند.

هشدار این نهاد سازمان ملل متحد در مورد کمبود مواد غذایی در هائیتی در حالی مطرح شده که اعتراض های مردمی اخیرا این کشور منطقه آمریکای لاتین را فرا گرفته است.

اعتراض های جدید به دنبال کمبود سوخت آغاز شد که به تظاهرات های گسترده علیه «جوونل مویس» رئیس جمهوری این کشور منجر شد.

سازمان ملل متحد اعلام کرده که دست کم ۴۲ نفر از اواسط سپتامبر تاکنون در جریان اعتراض های هائیتی کشته شده اند.

سخنگوی برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد همچنین اعلام کرد که اوضاع وخیم امنیتی در هائیتی در فعالیت های کمک رسانی این نهاد و دیگر سازمانهای کمک رسان بین المللی اختلال ایجاد کرده است.

وی افزود: بدون کمک‌های فوری، اوضاع در هائیتی وخیم‌تر خواهد شد و اگر اقدامی در انتقال کمک های مواد غذایی به هائیتی انتقال نیابد، شمار شهروندانی که به این کمک‌ها نیاز مبرم خواهند داشت در مارس سال آینده به ۴.۱ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

اعتراض های اخیر هائیتی حدود ۱۶ ماه پیش آغاز شد، زمانیکه معترضان نارضایتی خود را نسبت به افزایس بهای مواد غذایی و فساد مالی در دولت اعلام کردند.

این نارضایتی آرام آرام به اعتراض های جدی در ماه های بعد تبدیل شد. از اواسط سپتامبر سال جاری نیز عملکرد ضعیف دولت و کمبود سوخت نیز نارضایتی ها را تشدید کرد.

رئیس جمهوری هائیتی از زمان به قدرت رسیدن در فوریه سال ۲۰۱۷ میلادی، همواره با اعتراض ها و انتقادهای مردمی روبرو بوده است. مخالفان نسبت به تلاش برخی سازمان ها و کشورها و در صدر آنها آمریکا برای کمک به ادامه حیات سیاسی رئیس جمهور هاییتی معترض هستند.

کشور ۱۰ میلیون نفری هائیتی در حوزه دریای کارائیب قرار دارد و تنها کشور فرانسوی زبان در قاره آمریکا است.

سالانه چندین هزار نفر از مردم هائیتی برای فرار از فقر در کشور، اقدام به مهاجرت غیرقانونی به آمریکا می‌کنند.